با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

کیف رمزارز چیست؟

حالت شب

به طور خلاصه ، کیف پول رمزارز ابزاری است که می توانید برای تعامل با شبکه بلاکچین استفاده کنید. انواع مختلف کیف پول رمزارز وجود دارد که می توان آنها را به سه گروه کیف پول های نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی تقسیم کرد. بسته به مکانیسم کار آنها ، ممکن است به آنها کیف پول گرم یا سرد نیز گفته شود.

این کیف ها چگونه کار می کنند؟

برخلاف تصور عمومی ، کیف پول های رمزارز در واقع رمزارز را ذخیره نمی کنند. در عوض ، آنها ابزارهای مورد نیاز برای تعامل با بلاکچین را فراهم می کنند. به عبارت دیگر، این کیف پول ها می توانند از طریق تراکنش های بلاکچین ، اطلاعات لازم برای ارسال و دریافت رمزارز را تولید کنند.
بیایید یک مثال ساده بزنیم. تصور کنید که آلیس می خواهد کیف پول کاملاً جدید بیت کوین بسازد تا بتواند از باب پرداختی دریافت کند. ساده ترین راه برای او برای انجام این کار استفاده از برنامه کیف پول رمزارز است. وقتی آلیس کلید جدیدی ایجاد می کند، این برنامه چندین جفت کلید عمومی و خصوصی به همراه چندین آدرس زنجیره بلوک تولید می کند.
اما برای سهولت، بیایید فقط یک جفت کلید و یک آدرس واحد در نظر بگیریم.
ابتدا، این برنامه یک جفت کلید: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی را محاسبه می کند. در مرحله بعدی، از کلید عمومی برای تولید آدرس انحصاری بیت کوین استفاده می شود. این آدرس است. آلیس نیاز به تسهیل کار برای باب دارد. سپس باب از کیف پول خود بیت کوین به کیف پول آلیس می فرستد. توجه داشته باشید که سکه ها هرگز از زنجیره بلوک خارج نمی شوند. آنها فقط از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می شوند. اگرچه به اشتراک گذاشتن آدرس بیتکوین خود با دیگران برای آلیس امن است، اما او هرگز نباید کلید خصوصی خود را برای کسی فاش کند.
کلید خصوصی برای امضای معاملات جدید و دسترسی به وجوه وی استفاده می شود. بنابراین حتی اگر آلیس کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود را گم کند ، می تواند با استفاده از کلید خصوصی به سکه هایش در هر وسیله دیگری دسترسی پیدا کند. او حتی ممکن است از کیف پول دیگری استفاده کند ، اما این بدان معنی است که اگر کسی با کلید خصوصی آلیس آشنا شود ، می تواند وجوه او را بدزدد. آلیس همچنین می تواند از کلید خصوصی خود برای بازیابی کلید عمومی خود و مسدود کردن آدرس های زنجیره ای استفاده کند. اساساً ، کلید خصوصی از سایر مولفه ها استفاده می کند و به همین دلیل مهمترین عنصر کیف پول رمزارز است.
اما در عمل، بیشتر کیف پول های مدرن از عبارت صندلی استفاده می کنند. از عبارات صندلی می توان برای تولید چندین کلید خصوصی استفاده کرد. بنابراین آلیس به جای تهیه نسخه پشتیبان از هر کلید خصوصی در کیف پول خود، فقط باید از عبارت صندلی کیف پول پشتیبان تهیه کند. به عبارت دیگر، عبارت صندلی مانند کلید اصلی کار می کند. این امکان دسترسی به همه کلیدها و آدرس ها و کیف پول آلیس را دارد. اکنون که اصول را بررسی کردیم ، بیایید انواع مختلف کیف پول های رمزارز را بررسی کنیم.
همانطور که گفته شد، کیف پول های رمزارز ممکن است به عنوان گرم یا سرد تعریف شوند. با توجه به نحوه عملکرد آنها، کیف پول داغ هر کیف پول است که به نحوی به اینترنت متصل شود. به عنوان مثال، هنگامی که آلیس یک حساب کاربری برای بایننس ایجاد می کند و وجهی را به کیف پول خود می فرستد، آن را به کیف پول گرم می فرستد. کیف پول گرم برای معامله گران و اغلب کاربران مناسب است، زیراتنظیم آنها آسان است و وجوه به سرعت در دسترس هستند. از طرف دیگر ، کیف پول های سرد به عنوان گزینه ای بسیار امن تر برای آلیس برای ذخیره بیت کوین های خود می باشد، زیرا هیچ ارتباطی با اینترنت ندارند.
در عوض، آنها از یک محیط فیزیکی برای ذخیره کلیدهای خارج از خط استفاده می کنند و این باعث می شود در برابر هکرها بسیار مقاوم باشند. این روش به سردخانه نیز معروف است و خصوصاً برای سرمایه گذاران طولانی مدت مناسب است. وقتی صحبت از سه گروه اصلی کیف پول رمزارز می شود، کیف پول های نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی وجود دارد. کیف پول نرم افزاری، حداقل در سه نوع کیف پول وب، کیف پول دسکتاپ و کیف پول موبایل وجود دارد.
کیف پول وب به آلیس امکان می دهد تا از طریق رابط مرورگر با یک زنجیره بلوک تعامل کند تا نیازی به بارگیری یا نصب هر چیزی در رایانه خود نباشد. در مقابل، کیف پول دسکتاپ یک نرم افزار است. آلیس نیاز به بارگیری و اجرای آن در دستگاه خود دارد. به طور کلی، کیف پول های دسکتاپ ایمن تر از کیف پول های وب در نظر گرفته می شوند. سرانجام، ما کیف پول های موبایلی داریم که تقریباً مانند کیف پول دسکتاپ کار می کنند اما به طور خاص به عنوان برنامه های تلفن همراه طراحی شده اند. اینها مواردی است که آلیس می تواند در تلفنهای هوشمند خود استفاده کند و به او امکان دسترسی راحت به بودجه خود را می دهد.
“کیف پول اعتماد” یک نمونه برجسته از کیف پول موبایلی رمزارز است. از چندین رمزارز پشتیبانی می کند و همچنین با مبادله غیرمتمرکز بایننس ادغام شده است. بیشتر نرم افزارها به نوعی به اینترنت متصل هستند ، بنابراین ممکن است از آنها به عنوان کیف پول گرم نیز یاد شود. در مورد کیف پول های سخت افزار چه؟ کیف پول های سخت افزاری دستگاه های الکترونیکی فیزیکی هستند که از مولد اعداد تصادفی یا انرژی برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می کنند. کلیدها بدون اتصال به اینترنت در خود دستگاه ذخیره می شوند.
به همین ترتیب ، کیف پول های سخت افزاری ممکن است یک گزینه مطمئن برای سردخانه، به ویژه برای سرمایه گذاران طولانی مدت باشد. اما وجوه ذخیره شده در کیف پول های سخت افزاری دسترسی کمتری دارند و این باعث می شود تا حدی برای تجار و اغلب کاربران ناخوشایند باشد.
سرانجام، ما کیف پول های کاغذی داریم، کیف پول کاغذی قطعه ای از کاغذ است که آدرس زنجیره بلوک و کلید خصوصی معمولاً به صورت کد QR روی آن چاپ می شود. بنابراین آلیس می تواند کیف پول کاغذی تولید و چاپ کند و سپس با اسکن کدهای QR وجه را به آن ارسال کند.
با این حال، کیف پول کاغذی نقایص بی شماری دارد و استفاده از آنها اکنون دلسردکننده است.
یک نقص عمده کیف پول کاغذی این است که برای ارسال بخشی از وجوه مناسب نیستند، و کل موجودی یک باره ارسال می کنند، این کلاهبرداری منجر به از دست دادن بودجه بسیاری از افراد شد. صرف نظر از اینکه کدام یک را انتخاب می کنید، اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب از آنها پشتیبان تهیه می کنید زیرا از دست دادن دسترسی به کیف پول رمزارز شما بسیار هزینه بر است. در بسیاری از موارد ، به راحتی می توانید با تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول، پرونده داده و عبارات بازیابی، پشتیبان تهیه کنید. به طور خلاصه اکثر کیف پول های رمزارز مبتنی بر نرم افزار هستند که باعث سهولت آنها نسبت به کیف پول های سخت افزاری می شود.
اما کیف پول های سخت افزاری ایمن ترین گزینه هستند. از طرف دیگر، کیف پول های کاغذی منسوخ و غیرقابل اعتماد قلمداد می شوند. کیف پول های رمزارز جزئی جدایی ناپذیر در استفاده از بیت کوین و سایر رمزارزها است. هر نوع کیف پول مزایا و معایبی دارد. بنابراین بسیار مهم است که قبل از انتقال وجوه تان، نحوه کار آنها را بفهمید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *