با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

هاوینگ بیت کوین چیست ؟

حالت شب

پول، دقیقا مثل همه‌ی کالاهای دیگر است. ارزش یک پول به مقدار عرضه آن، مقداری که از آن وجود دارد و میزان تقاضایش بستگی دارد. دولت‌ها هر زمانی که بخواهند می‌توانند پول چاپ کنند. معمولا بانک‌های مرکزی هر چند ماه یک بار جمع می‌شوند تا تصمیم بگیرند که عرضه پول را، با چاپ آن دوباره تنظیم بکنند یا نه. اما اگه شرایط اضطراری پیش آید، این تصمیم خیلی سریع‌تر گرفته می‌شود. درست مثل همان چیزی که با آمدن کرونا شاهدش بودیم. اما بیت کوین هیچ بانکی مرکزی‌ای یا هیئت مدیری‌ای یا جایی که بتواند کنترلش کند ندارد. پس چگونه بیت کوین تصمیم می‌گیرد که چه قدر بیت کوین چاپ کند؟ در طول فرایندی به اسم هاوینگ!
در سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین ایده‌ای در سر داشت. چه می‌شد اگر آدم‌ها را به طور کامل از شر دخالت دولت‌ها و مراکز بر روی پول خلاص می‌کردیم و مطابق با یک برنامه مشخص که بیشتر از ۱۰۰ سال طول میکشید پول خاصی را خلق می‌کردیم که توسط خود انسان‌ها کنترل می‌شد؟ این پول احتمالا خسته کننده، قابل پیش بینی و قابل اعتماد می‌بود. چرا که افراد می‌توانستند بر اساس آن برنامه‌ریزی‌های بلندمدتشان را با اعتماد و بدون نگرانی درباره اتفاق‌های ناگهانی یا غیرقابل پیش بینی انجام دهند. اما برای آکه بیت کوین ارزشمند بماند، باید نایاب باشد، دقیقا مثل طلا. ناکاموتو حداکثر تعداد بیت کوین‌ها ممکن رو ۲۱ میلیون تعیین کرد. بنابراین عرضه بیت کوین محدود است و به لطف هاوینگ نرخ عرضه غیرقابل تغییر و قابل پیش‌بینی دارد. اما هاوینگ چگونه کار میکند؟
بیایید اول فرایند استخراج را مرور کنیم. اینگونه فکر کنید که استخراج یه قرعه کشی است که هر ۱۰ دقیقه یک برنده دارد. و ماینرها برای وارد شدن به این قرعه کشی، یک مساله ریاضی را حل میکنند و یک بلیت قرعه کشی به دست میاورند. در اوایل، کامپیوترها برای ایجاد این بلیت‌ها طراحی نشده بودند. بنابراین هر ماینر تعداد بلیت زیادی را نمیتونست برای هر قرعه کشی ایجاد کند. در نیتجه هر کسی می‌توانست با کامپیوترش بلیت به دست آورد و برای شرکت در این قرعه کشی و برنده شدن شانس داشته باشه. در واقع مثلا اگر شما ۳ بلیت به دست میاوردید، برای برنده شدن در قرعه کشی ۳ شانس داشتید. اما الان تو سال ۲۰۲۰ ماشین‌های خاصی برای استخراج وجود دارند و شرکت‌ها انبارهای بزرگی را با این ماشین‌ها پر میکنند. این انبارها در جاهایی از جهان هستند که برق ارزان هستند.
هر ۱۰ دقیقه یک ماینر خوش شانس در این قرعه کشی برنده میشود. و به عنوان پاداش به او بیت کوین داده میشود. در سال های اول زمانی که بیت کوین ارزشی نداشت این پاداش ۵۰ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه بود. که به پول الان چیزی حدود ۲۵۰ هزار دلار می‌شد! اما در آن زمان ارزشش حتی کمتر از ۵۰ سنت بوده است! با گذشت زمان و با رخ دادن هاوینگ در هر چهار سال، مقدار این پاداش هم کم شده است. در اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ پاداش از ۵۰ به ۲۵ رسید و قیمت از ۲ دلار به ۲۷۰ دلار افزایش یافت. در سال ۲۰۱۶ قیمت به ۷۰۰ دلار رسید و تا حباب های سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به رشدش ادامه داد. تو هاونیگ بعدی پاداش به ۶٫۲۵ می‌رسد اما معلوم نیست اتفاقی مشابه برای قیمت بیافتد یا نه. هاونیگ تعداد ییت کوین‌هایی که می‌توان در قرعه کشی برنده شد را کاهش می‌دهد. اما همزمان تعداد بلیت‌هایی که در هر قرعه کشی می‌تواند شرکت کند هم بیشتر و بیشتره شده است. شرکت تو این قرعه کشی برای ماینر‌ها از نظر مالی صرفه دارد. چرا که در کنار کاهش پاداش‌ها، ارزش بیت کوین هم بالا رفته است.
بنابراین هاوینگ یک فرایند کند، بلند مدت و قابل پیش بینی برای کاهش نرخ تعداد بیت کوین های جدیدی است که به وجود می‌آیند. این فرایند تا جایی که دیگه استخارج بیت کوین‌های جدید هیج معنایی نداشته باشه ادامه دارد. در طول سال‌ها رقابت بین ماینرها بیشتر و بیشتر شده. و حتی ماینرهایی که به دنبال درامد روزانه هستند هم جذب شده‌اند. همه‌ی این‌ها امنیت شبکه بیت کوین رو بیشتر میکند. هیچ کس نمی‌تواند بگوید که تاثیر هاوینگ بر قیمت چه خواهد بود و قیمت بعد از هاوینگ بعدی چه قدر بالا می‌رود. برخی انتظار اتفاق‌های بزرگی را دارند. شاید ۶ رقمی شدن بیت کوین! در حالی که دیگران فکر می‌کنند که چون این بار همه از هاونیگ خبر دارند، پس تاثیرش از قبل بر روی قیمت آمده است.
یکی از سوال‌هایی که باقی می‌ماند این است که آیا با کم شدن پاداش‌ها، همچنان استخراج برای ماینرها جذاب می‌ماند؟ یادتان باشد که اگه ماینرها سود نکنند، دیگر استخراج نخواهند کرد. به هر حال آن‌ها محض رضای خدا هزینه‌ای برای برق و ماشین‌ها پرداخت نمی‌کنند. پس اگه قیمت بیت کوین بالا نرود، احتمالا ماینرها هزینه انتقال بیشتری را از کاربران طلب خواهند کرد. که باعث میشود سیستم بیت کوین برای انتقال ارزش گران و پرهزینه باشد.
هاونیگ به طور منظم مثل یک ساعت اتفاق می‌افتد و فارغ از نتیجه نهایی، مکانیزمی جذاب برای جلو بردن سیستم بیت کوین و به طور قطع از خلاقانه‌ترین تجربه‌ها در جهان بلاک چین است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *