با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

هارد فورک و سافت فورک در بلاکچین و رمزارز

حالت شب

هارد فورک و سافت فورک چیست؟

هر نرم افزاری برای رفع مشکلات یا افزایش عملکرد به بروزرسانی مداوم نیاز دارد. در دنیای رمزنگاری به این به روزرسانی ها “فورک” گفته می شود. از آنجا که رمزارزها شبکه های غیرمتمرکز هستند، همه شرکت کنندگان در شبکه (نودها) برای همکاری صحیح با یکدیگر باید از قوانین یکسانی پیروی کنند. این مجموعه قوانین به عنوان “پروتکل” شناخته می شود. قوانین معمولی در یک پروتکل عبارت‌اند از: اندازه یک بلوک در یک بلاکچین، پاداشی که ماینرها برای استخراج یک بلوک جدید می­‎گیرند و موارد دیگر.

در رمزنگاری دو نوع فورک وجود دارد: فورک نرم و فورک سخت. اما هر دو نوع فورک اساساً نحوه کار پروتکل رمزارز را تغییر می دهد.

فورک نرم یک بروزرسانی در نرم‌افزار است که با نسخه‌های قدیمی سازگار است. این بدین معناست که شرکت‌کنندگانی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده باشند نیز قادر به پردازش معاملات و قراردادن بلوک های جدید در بلاکچین هستند، به شرطی که قوانین جدید پروتکل را نقض نکنند. تصور کنید یک فورک نرم قانون جدیدی ایجاد  کند که باعث شود اندازه بلاک از ۳ مگابایت به ۲ مگابایت کاهش یابد. نود ها گره‌های قدیمی هنوز هم می‌توانند معاملات را پردازش و بلاک‌های جدیدی وارد بلاکچین کنند که ۲ مگابایت یا کمتر هستند؛ اما اگر یک گره قدیمی‌تر سعی کند یک بلاک بزرگ‌تر از ۲ مگابایت را به شبکه وارد نماید، گره‌های جدیدتر این بلاک را رد می‌کنند، زیرا این کار قوانین جدید را نقض کرده است. این کار گره‌های قدیمی را ترغیب می­کند تا به پروتکل جدید بروز شوند، چراکه آن‌ها به اندازه نسخه‌های بروز شده کارآمد نیستند.

فورک سخت یک تغییر در پروتکل رمز ارزها بوده که با نسخه‌های قبلی ناسازگار است؛ به زبان ساده گره‌هایی که به نسخه جدید به‌روزرسانی نمی‌شوند قادر نخواهند بود معاملات را پردازش یا بلاک های جدید را به بلاکچین وارد کنند. از فورک سخت می‌توان برای تغییر یا بهبود یک پروتکل موجود یا حتی برای ایجاد یک پروتکل و بلاکچین مستقل جدید استفاده کرد.

پروتکلی را تصور کنید که اندازه بلاک را از ۲ مگابایت به ۴ مگابایت افزایش می دهد. اگر یک گره بروز شده سعی کند یک بلوک ۳ مگابایت را به بلاکچین وارد کنند، گره‌های قدیمی‌تر و بروز نشده این بلاک را نامعتبر دانسته و آن را رد می‌کنند.

بسته به شرایط، فورک سخت می‌توانند برنامه ریزی شده یا مباحثه‎­ای باشند. در یک فورک سخت برنامه ریزی شده، شرکت کنندگان داوطلبانه نرم افزار خود را برای پیروی از قوانین جدید بروز کرده و نسخه قدیمی را دور می‌اندازند.

کسانی که بروزرسانی را انجام نمی دهند، ماینینگ را در زنجیره قدیمی ادامه داده که تعداد کمی از افراد از آن استفاده می کنند؛ اما اگر فورک سخت، مباحثه­ای باشد، به این معنی است که اختلاف نظری با انجمن در مورد به‌روزرسانی وجود دارد. معمولاً این پروتکل به ۲ زنجیره ناسازگار یا ۲ رمزمتفاوت تقسیم می شود.

هر دوی این بلاکچین ها انجمن خاص خود را دارند و توسعه دهندگان راهی را که معتقدند بهترین است برای توسعه ادامه می دهند. از آنجا که فورک مبتنی بر یک بلاکچین اصلی است، تمام تراکنش های بلاکچین اصلی نیز در فورک جدید کپی می‌شود.

به عنوان مثال، اگر ۱۰۰ کوین از یک رمز ارز به نام Coin A داشته باشید و یک فورک سخت بر اساس آن رمز ارز انجام دهید، یک رمز ارز جدید به نام Coin B ایجاد شده و همچنین ۱۰۰ کوین از Coin B دریافت خواهید کرد.

با توجه به ماهیت متن باز رمزارز و همچنین ورود افراد و سازمان‌های بسیار با اهداف متفاوت به فضای رمز ارزها، فورک ها همچنان به‌ یکپارچه کردن و توسعه رمز ارزها ادامه خواهند داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *