با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

معرفی کامل پروژه کازماز + فیلم آموزشی ۲

حالت شب

 

در حال حاضر بلاکچین های زیادی وجود دارد ، از انواع مختلف متن باز بزرگ تا شبکه های سازمانی تک منظوره کوچکتر. همه به عنوان سیلوهای متفاوت و جدا کار می کنند. ما به یک اینترنت بلاکچین نیاز داریم، یک پروتکل دارای قابلیت همکاری و بسیار کاربردیو این دقیقاً همان کاری است که کازمازتلاش می کند تا انجام دهد.

اگر در یک سال گذشته به فضای رمزنگاری توجه کرده باشید، بدون شک با کازمازو رمزارز اتم روبرو شده اید. هدف اصلی این پروژه این است که فیبر اتصال بین تمام بلاکچین های جداگانه باشد، در واقع همان قابلیت همکاری بلاکچین. این پروژه خود را به عنوان یک شبکه مستقل غیر متمرکز از بلاک چین های موازی به بازار عرضه می کند. کازمازاز این جهت که از تندرمینت، مکانیزم تحمل خطای بیزانس برخوردار است، کاملاً منحصر به فرد است. ما کمی بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد. کازمازبا اینترنت بلاکچین که از آن به عنوان هاب کازمازیاد می کند، شبکه ای از بلاکچین ها را تشکیل می دهد که با یکدیگر همکاری می کنند. در واقع تعدادی از پروژه ها وجود دارند که قابلیت همکاری را به یکی از اصول اصلی خود تبدیل کرده اند. با این وجود گفتن این کار آسان تر از انجام است، زیرا فناوری مورد نیاز نه تنها باید مقیاس پذیر و ایمن باشد، بلکه باید بسیار کاربردی نیز باشد.

این فناوری در کازمازچگونه است؟

خوب بیایید با اصول شروع کنیم. سه قطعه اصلی در شبکه کازمازوجود دارد. هسته تندرمینت، رابط بلاکچین برنامه و کازمازSDK. بیایید با هسته تندرمینت شروع کنیم. بخشی از بلاکچین کازمازو راه حل نرم افزاری که شامل الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس یا BFT است.

همچنین پروتکل ارتباطات بین بلاکچین یا IBC را در خود جای داده است. IBC روشی است که از طریق آن لایه های شبکه و لایه اجماع با هاب و سایر بلاک چین های متصل ارتباط برقرار می کنند ، که کازمازآنها را مناطق (zones) می نامد.

می توانید آن را شبیه پروتکل شبکه tcp/ip بدانید که اینترنت را تأمین می کند.

بعدی رابط برنامه بلاکچین یا ABCI است. ABCI رونوشت DAP را با زبانهای مختلف برنامه نویسی فراهم می کند. از آنجا که رابط کاربری فقط به یک زبان محدود نمی شود ، توسعه دهندگان می توانند در بلاکچین خود برنامه هایی را به زبان دلخواه خود ایجاد کنند. علاوه بر این، ای بی سی آی یک مجرا بین هسته تندرمینت است که ما در مورد آن بحث کردیم و اس دی کی کازمازکه اتفاقاً قسمت بعدی پازل کازمازاست. کازمازاس دی کی لایه کاربردی شبکه پروژه است که چارچوب اساسی بلاکچین را به توسعه دهندگان ارائه می دهد. این لایه رایج ترین قابلیت موجود در اکثر بلاکچین ها را ارایه می دهد: به حداقل رساندن پیچیدگی. اینها ویژگی هایی مانند استیکینگ، حاکمیت و توکن ها هستند. توسعه دهندگان توانایی ایجاد پلاگین برای اضافه کردن ویژگی های اضافی که می خواهند داشته باشند را دارند. آنها می توانند این بلاکچین ها و برنامه های موجود را توسعه دهند که به آنها امکان می دهد از اکوسیستم golang استفاده کنند. اگر همه اینها را با هم جمع کنید، تندرمینت روشی است که از طریق آن توافق بر هاب کازمازحاصل می شود. در عین حال، بلاک چین های منطقه مکانیسم های اجماع خود را حفظ می کنند بدون اینکه مجبور به استفاده از تندرمینت شوند. از طریق استفاده از کازمازاس دی کی توسعه دهندگان امکان ایجاد بلاکچین با دپ ها را دارند. با این حال تنها نگرانی موجود در کازمازلایه کاربرد است. به لطف ای بی سی آی، حالت برنامه در یک روش اجماع مشخص حفظ می شود بدین معنی که کازمازمی تواند طیف گسترده ای از رمزارزها و زبان های برنامه نویسی را پشتیبانی کند. بلاکچین هایی که به کازمازمتصل می شوند می توانند از طریق پروتکل آی بی سی پروژه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. مهم نیست که بلاک چین چه الگوریتم اجماعی را برای استفاده انتخاب کرده است. همچنین امکان انتقال دارایی در میان بلاک چین ها را فراهم می کند. انجام این کار تداخل یا اختلالی در ویژگی های قراردادی که هر دارایی دارد ایجاد نمی کند.

اکنون که از نحوه کار این پروژه مطلع شدید، بیایید لحظه ای وقت بگذاریم و درمورد مکانیسم اجماع که شبکه را تأمین می کند صحبت کنیم. تندرمینت اولین مکانیسم اثبات سهام است که از اصول اساسی تحمل خطای بیزانس یا الگوریتم pbft استفاده می کند. الگوریتم پی بی اف تی در ابتدا توسط دو محقق در سال ۱۹۹۹ به نامهای لیسکوف و کاسترو پیشنهاد شد. آنها قبل از اینکه آن را منتشر کنند بیش از ۳۰ سال در مورد فناوری تحقیق کرده بودند . مکانیسم اجماع تندرمینت، BFT نامیده می شود که همچنین شامل بسیاری از بهینه سازی ها و ویژگی هایی است که فراتر از آنچه در مکانیسم اصلی pbft مشخص شده است، می باششد. استفاده از پروتکل تندرمینت پی اف تی  به شبکه را قادر می سازد تا حقوق تولید بلوک های جدید را به صورت تصادفی با استفاده از اعتبار سنج ها در یک روند چندین باره رأی گیری اختصاص دهد. انجام و تکمیل بلوک ها به رای اکثریت اعتبارسن ها برای تایید بلوک پیشنهادی احتیاج دارد. از نظر کازمس، این اکثریت دو سوم حد نصاب است. در نتیجه ممکن است چند مرحله طول بکشد تا بلوک های شبکه نهایی شود. تندرمینتBFT کسانی را که بخشی از شبکه هستند در قالب گروههایی از نمایندگان و گروههای اعتبارسنج سازمان می دهد. نمایندگان، اعتبار سنجی هایی را تعیین می کنند که باید در اجماع شرکت کنند، در حالی که اعتبار سنج ها معاملات را تأیید می کنند زیرا بلوک هایی را به شبکه کازمازاضافه می کنند. نمایندگان و اعتبارسنج ها پاداش های خود را به صورت توکن دریافت می کنند. اما نکته جالبی که باید به خاطر داشته باشید این است که کازمازشبکه خود را به گونه ای طراحی کرده است که هر رمزارزی در اکوسیستم کازمازمی تواند به عنوان پاداش برای کاربران استفاده شود.

بیایید اکنون دنده ها را عوض کنیم و نگاهی به رمزارز اتم و اقتصاد آن بیندازیم.

اتم ATOM رمزارز بومی است که در کازمازهاب منتشر شد. این اولین بلاک چین در شبکه کازمازاست.

ممکن است در زمان راه اندازی بلاکچین های دیگر، توکن های دیگری نیز وارد بازار شود. توکن های اتم دارای سه مورد استفاده در هاب کازمازاست که عبارتند از یک: برای پرداخت کارمزد به عنوان مکانیزم جلوگیری از هرزنامه مشابه گاز در اتریوم ، ۲: به عنوان توکن های ذخیره شده برای ایجاد انگیزه در رفتار صادقانه نود، و ۳: برای مشارکت در اداره مرکز کازمازهاب.

توکن های اتم در عرضه اولیه ۲۰۱۷ فروخته شدند که طی سه مرحله جداگانه انجام شد. در فروش خصوصی  مرحله کشت ایده، حدود ۵٪ از عرضه اولیه با قیمت دو و نیم سنت در هر اتم فروخته شد، و ۳۰۰،۰۰۰ دلار جمع آوری شد.

در فروش استراتژیک، آنها ۷٪ دیگر از ذحیره اتمها را با قیمت حدود ۸ سنت در هر اتم فروختند که برای آنها ۱٫۳ میلیون دلار درآمد کسب کرد. سرانجام فروش عمومی در اوایل سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. علی رغم این که این مرحله قبل از شیدایی عرضه های اولیه در سال ۲۰۱۷ بود، آنها موفق شدند ۶۷ درصد از توکن را با قیمت ۱۰ سنت در هر اتم به فروش برسانند. در کمتر از نیم ساعت، حدود ۱۶ میلیون دلار به دست آوردند. ۱۰٪ نهایی ذخیره اتم توسط All in Bits Incorporated که تیم تندرمینت است حفظ شد، در این باره بیشتر توضیح میدهیم.

در حال حاضر عرضه کل توکن اتم بیش از ۲۳۴ میلیون اتم است در حالی که تقریبا ۱۹۰ میلیون از آنها در گردش هستند. و نکته جالب توجه در اینجا این است که تورم پویایی در پروتکل وجود دارد. تعداد اتمهای ایجاد شده برای پاداش بلوک به مقدار اتمهایی که در حال حاضر در شبکه قرار دارند بستگی خواهد داشت. اگر کمتر از ۲/۳ عرضه ذخیره شود، پاداش بلوک تا نرخ تورم سالانه با سقف ۲۰٪ افزایش می یابد. برعکس اگر مقدار بیش از این آستانه باشد، کف نرخ تورم ۷٪ خواهد بود. این یک طراحی کاملا مبتکرانه است زیرا انگیزه اقتصادی برای بیشتر نودها را فراهم می کند. هر چه نودهای های بیشتری درگیر باشند، شبکه امن تر و غیرمتمرکزتر است.

به هر حال ، اتم در مارس سال ۲۰۱۹ هنگامی که هاب کازمازفعال شد، آزاد شد. مدت کوتاهی پس از این، آن را به بازارهای آزاد وارد کرد و به طور شگفت انگیزی نسبت به آلت کوین های قابل مقایسه از نوسان کمتری برخوردار بود.

این رقم در ژوئن سال جاری به بالاترین رقم کمی بیش از ۷ دلار رسیده است اما کمی از این مقدار بازپس گرفته شد. در هر صورت این بازدهی برای کسانی است که در این بخش همکاری کردند بسیار چشمگیر بود، چیزی که نمی توان برای بسیاری از پروژه های دیگر مطرح شده در سال ۲۰۱۷ عنوان کرد.

بیایید نگاهی دقیق تر به تیم کازمازو ابتکارات توسعه آنها بیندازیم. کازماززاده ذهن اتان بوكمن و جی کوان است اما در حال حاضر توسط بنیاد بین زنجیره ای یا آی سی اف پشتیبانی می شود. جی کوان همچنین رئیس آی سی اف است. آی سی اف قراردادی را برای توسعه شبکه کازمازبا All In Bits Inc. منعقد کرد، سازمانی که با عنوان tendermint incorporated تجارت می کند. اتان و جی به طور همزان بنیانگذاران tendermint هستند.

خب اکنون دایره را کامل می کنیم. جی کوان به عنوان یک توسعه دهنده و به عنوان یک بنیانگذار تجربه گسترده ای دارد ، بنابراین به راحتی متناسب با این طرح است. اتان بوکمن چندین سال است که توسعه دهنده بلاکچین است و درک عمیقی از عملکرد آنها دارد. درباره توسعه، تیم در طول سال گذشته بسیار پرکار بوده است. آنها بیش از ۸۶ مخزن گیت هاب دارند که بازنگری کد زیادی داشته اند. این پیشرفت بیش از آنچه در پروژه های دیگر دیده ام می باشد که به طور قابل توجهی سرمایه جمع می کند، بنابراین تیم در اینجا امتیازات بیشتری به دست می آورد. همچنین در سال آینده  برنامه های زیادی دارند که باید منتظر آن باشید. نقشه راه آنها بلندپروازانه است و با ارتقا آینده کارهای زیادی در جهت پیشرفت پروژه انجام می شود. به عنوان مثال، کازمازدر حال کار بر روی پیشنهادهایی است که مستلزم رأی دادن با مکانیسم های حاکمیتی است که قبلاً در مورد آنها صحبت کردم. اینها شامل پیشنهادهایی مانند افزودن پشتیبانی برای آی بی سی در هاب کازمازاست.

بیایید اکنون نگاهی به بازار اتم بیندازیم؟ اتم یک رمزارز بسیار محبوب برای معامله گران است. حجم روزانه آن ۲۰۰ میلیون دلار می باشد. این حجم نیز به خوبی در میان طیف وسیعی از صرافی ها توزیع شده است. به عنوان مثال در بایننس، کووبی، اوک اکس، کراکن هات بیت و بسیاری موارد دیگر. نه تنها در تعدادی از صرافی های مختلف خرید و فروش می شود ، بلکه حجم به خوبی در میان آنها توزیع شده است. ده صرافی برتر روزانه بیش از هفت میلیون دلار گردش مالی دارند. این نه تنها برای نقدشوندگی کلی عالی است، بلکه به کشف قیمت کمک می کند، که منجر به بازارهای کارآمد می شود. همچنین به این معنی است که احتمال لغزش حتی در سفارش های بزرگتر نیز کم است.

هنگامی که اتم های خود را دریافت کردید ، می خواهید مکانی امن برای ذخیره آنها داشته باشید. در حالی که این پروژه هنوز کیف پول خاص خود را ندارد، هنوز کیف پول های زیادی وجود دارد که از سکه های اتم پشتیبانی می کنند. در اینجا لیستی از آنها وجود دارد که من در زیر به آنها پیوند داده ام.

فکر می کنم اکنون زمان آن رسیده است که با چند نظر نهایی همه چیز را جمع بندی کنیم. اولاً من کاملاً تحت تأثیر اکوسیستم کازمازهستم. به نظر می رسد جاه طلبی های بزرگ آن کاملاً با فناوری پیشرفته مطابقت داشته باشد. قابلیت همکاری یکی از مهمترین مشکلاتی است که امروز بلاک چین ها با آن روبرو هستند. با استفاده از آی بی سی، کازمازدر حال تهیه پروتكلی برای پیام رسانی است كه واقعاً پتانسیل اینترنت بلاك چین را دارد. رویکرد منحصر به فرد آنها برای توافق با تیم  تندرمینت بی اف تی اغلب به عنوان یکی از مقیاس پذیرترین و ایمن ترین سیستم های اثبات  سهام مطرح می شود. هنگامی که هاب کازماز راه اندازی شد، هیجان زیادی در مورد این پروژه وجود داشت. حجم معاملات گسترده ای که سکه در بایننس به دست آورد، مشهود بود. حجمی که تا امروز ادامه دارد. این فقط فعالیت تجاری نیست که با سرعت دیوانه وار اتفاق می افتد. توسعه دهندگان در کارهایی که روی پروتکل انجام داده اند بسیار فعال بوده اند. بازنگری کدها درگیت هاب گواه این امر است. بعلاوه این فعالیت توسعه به نظر نمی رسد که به این زودی در حال کند شدن باشد. یک نقشه جامع و چند وجهی شاهد دیگری بر این امر است.

خوب ، در حالی که پروژه کازماز مورد علاقه بسیاری است، با چند چالش روبرو است. مقدمتا، رقابت زیادی در زمینه قابلیت همکاری وجود دارد. اینها شامل پروژه هایی مانند چین لینک، وان چین، شبکه دسترسی آزاد و بسیاری دیگر است. آیا کازماز می تواند قطعه ای از بازار را برای خودش کنده کند؟

همچنین این نگرانی وجود دارد که آیا کازماز می تواند آنچه را که امیدوار است به دست آورد کنترل کند یا نه، یا اینکه پروژه لقمه بزرگ تر از دهانش برداشته است؟ بسیاری از قطعات متحرک در اینجا دخیل هستند و مدیریت همه آنها می تواند یک چالش واقعی باشد. در واقع این بررسی برجسته ترین آنها را پوشش داده است. به هر دو صورت کازماز پروژه ای است که سخت می شود آن را نادیده گرفت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *