با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

معرفی کامل پروژه چین لینک (ChainLink) ، (LINK)

حالت شب

چین لینک یک شبکه اوراکل است که درصدد ایجاد پلی بین خدمات پرداختی نظیر پی‌پال و ویزا، بانک هایی نظیر HSBC و ولز فارگو و شبکه‌های بلاک چین ، نظیر اتریوم و بیت کوین است. Chainlink در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد و توکن ERC-20 آن با نام لینک LINK طی فروش ICO در سال ۲۰۱۷ در دسترس عموم مردم قرار گرفت.

چین لینک پلتفرم بلاک چین اوراکل است که به برنامه‌ها و اطلاعات و API موجود متصل می‌شود. chainlink که در ابتدا قرارداد هوشمند نام داشت در صدد ایجاد پلی بین شکاف موجود میان یک شبکه بلاک چین و دنیای خارج از آن شبکه است. پردازش‌های درون شبکه‌ای شامل قراردادهای هوشمند با پارامترهای مشخص شده در توافق‌های سطوح خدماتی یا SLA می‌باشد. داده‌های اوراکل جمع آوری و تایید می‌شود تا از دستکاری‌ها و تقلب‌ها جلوگیری شود و به اوراکل ها با Link ، توکن چین لینک بر بستر اتریوم جایزه داده می‌شود.

پشتیبانی چین لینک (ChainLink) از سایر شبکه‌های بلاک چین
در حال حاضر چین لینک بر بستر بلاک چین اتریوم است و از اتصال به سایر برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم پشتیبانی می‌کند. چین لینک (ChainLink) به زودی از شبکه‌های بلاک چین بیشتری پشتیبانی خواهد کرد؛ زیرا قابلیت همکاری و مشارکت، هدف و تمرکز کل پروژه می‌باشد. سرگی نازاروف موسس چین لینک در گذشته با شبکه پرداختی سوییفت در اوراکل هوشمند سوییفت کار میکرد.
بازارهای اوراکل نظیر چین لینک و آگور (Augur)، داده‌های واقعی را با فناوری بلاک چین ترکیب می‌کنند تا فرصت‌های بیشتری را به وجود بیاورند. بعضی از افراد معتقدند Chainlink ، تحول طبیعی ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند می‌باشد. قبل از آنکه بررسی کنیم آیا از کنار هم قرار دادن همه چیز در کنار هم می‌توان سودی کسب کرد یا خیر، به بررسی link ، توکن پلتفرم چین لینک بر بستر اتریوم می‌پردازیم.

 

عملکرد توکن لینک در بازار ارزهای دیجیتال
بیشترین قیمت توکن چین لینک (ChainLink) تاکنون ۲۶٫۳۳ دلار بوده است که در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۲۱به ثبت رسیده است. موجودی کل این توکن، یک میلیارد توکن Link است. در سه ماه اخیر قیمت توکن لینک به تدریج افزایش یافته است و حدودا سه برابر شده است . فروش ICO چین لینک در سپتامبر ۲۰۱۷ انجام شد که طی آن، ۳۵۰ میلیون توکن لینک یعنی ۳۵ درصد موجودی کل توکن توزیع شد. ۳۵۰ میلیون توکن دیگر نیز به اپراتورهای نودها توزیع خواهد شد و ۳۰۰ میلیون توکن باقی مانده برای توسعه های بیشتر در اختیار شرکت باقی می‌ماند.
توکن لینک با فروش داده‌ها و خدمات خارج از زنجیره از طریق API متصل به شبکه چین لینک به منظور تبدیل شدن به نود اوراکل، استخراج شده است. توکن لینک در چندین صرافی ارز دیجیتال نظیر بایننس، بیت هامب، هیوبی، کوین بن (CoinBene)، بیترو (Bitrue)، مرکاتوکس (Mercatox) و OKEx معامله می‌شود. بیش از ۱ میلیارد دلار توکن لینک به صورت روزانه معامله می‌شود و دارای جفت های معاملاتی با بیت کوین، اتریوم، XRP و تتر (USDT) است. توکن لینک در حال حاضر در مرحله آزمایشی بتا به عنوان توکن ERC-20 بر بستر بلاک چین اتریوم است و توسط کیف پول های مطابق با ERC-20 نظیر مای اتر والت و کیف پول های سخت افزاری نظیر لجر نانو اس پشتیبانی می‌شود. این شرایط ممکن است پس از عرضه شبکه اصلی چین لینک تغییر کند، زیرا توکن لینک از استاندارد جدیدی استفاده خواهد کرد که ترکیبی از المان‌های ERC-20 و ERC-223 می‌باشد. اما تاکنون شبکه اصلی چین لینک ارائه نشده است.

 

تیم ، شرکا و تاریخچه شبکه چین لینک‌
در این قسمت با تاریخچه ChainLink، افراد سازنده مانند سرگی نازاروف، استیو الیس و اری یولز و همچنین چشم‌انداز ارز دیجیتال LINK برای آینده آشنا خواهیم شد.

بنیان گذاران و تیم ChainLink
ریشه‌های شبکه ارز دیجیتال چین لینک درون استارتاپی به نام SmartContract قرار دارد که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شده بود. هدف این شرکت، پرورش فناوری خصوصا در حوزه اسمارت کانترکت‌ها بود، تا توافق‌نامه‌هایی را بسازد که همه افراد این صنعت بدون توجه به مهارت و تخصص، قادر به استفاده از آن‌ها باشند. تلاش این شرکت، حمایت و پشتیبانی گروه سرمایه‌گذاری دیتا کالکتیو (Data Collective) مستقر در سن فرانسیسکو را بهمراه داشت. شرکت SmartContract، توسط موسسه مدیریت خدمات آی‌تی گارتنر (Gartner)، به عنوان «فروشنده باحال برنامه‌های بلاکچینی در سال ۲۰۱۷» برگزیده شد.

سرگی نازاروف (Sergey Nazarov)، هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل این شرکت است. وی پیشتر نیز به عنوان بنیان‌گذار Secure Asset Exchange، یک صرافی رمز ارزی شبیه به شیپ شیفت (ShapShift)، در حوزه بلاک چین فعالیت کرده بود. وی همچنین سرویس ایمیل غیر متمرکز کریپتومیل (CryptoMail) را تاسیس کرده است.

استیو الیس (Steve Ellis) نیز هم‌بنیان‌گذار و مدیر فناوری ارشد شبکه رمز ارز چین لینک است که پیشتر در پلتفرم Secure Asset Exchange با نازاروف همکاری داشت. وی پیش از کار در صنعت بلاک چین، به عنوان مهندس نرم‌افزار در پیوتال لبز (Pivotal Labs) مشغول به کار بود.

سومین و مهم‌ترین شخصیت در تیم چین لینک، اری یولز (Ari Juels) است، کسی که با همکاری نازاروف و الیس، وایت پیپر ChainLink را نوشت. وی استاد علم کامپیوتر در دانشگاه کورنل تک (Cornell Tech) و سرپرست شرکت IC3 است. وی همچنین به عنوان مشاور در تیم رمز ارز LINK فعالیت می‌کند.

اندرو میلر (Andrew Miller) کسی است که به عنوان دانشیار علم کامپیوتر در دانشگاه ایلینویز و مشاور در تیم ChainLink فعالیت می‌کند. وی همچنین مشاور پروژه‌های تزوس و زی کش است.

هادسون جیمسون (Hudson Jameson) نیز یکی دیگر از مشاورین تیم چین لینک است که یکی از مهم‌ترین توسعه‌دهندگان اتریوم نیز به‌شمار می‌رود.

وایت پیپر ارز دیجیتال LINK
برگه سفید ChainLink توسط استیو الیس، اری یولز و سرگی نازاروف نوشته شده است. نسخه اول این وایت پیپر در ۴ام سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۳ شهریور ۹۶) منتشر شد. این نسخه، حاوی زیرساخت پروژه، مشکلاتی که حل می‌کند، معماری درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای، کاربرد ارواکل‌ها، مدیریت شهرت و جریمه استیک توسط نودها و کاربرد ارز دیجیتال LINK است. این وایت پیپر همچنین چشم‌انداز رمز ارز چین لینک در جهت ایجاد اسمارت کانترکت‌های «هوشمندتر» را معرفی می‌کند که باعث اتصال API های خارجی به بلاک چین می‌شود.

 

توکن لینک چگونه کار می‌کند؟‌

چین لینک یک شبکه اوراکل است. شبکه اوراکل را می‌توان پلی میان یک شبکه بلاکچین و جهان واقعی بیرون از شبکه آن دانست. اطلاعاتی همچون، دمای هوا، نتیجه یک مسابقه ورزشی و … ممکن است در برخی از قراردادهای هوشمند مورد نیاز باشد و جزو شرایط یک قرارداد هوشمند باشد. طبیعتا یک شبکه بلاکچین، راهی برای کسب این اطلاعات خارج از شبکه خود ندارد. در چنین شرایطی شبکه‌های اوراکل وارد کار می‌شوند و این خلا اطلاعات خارج از شبکه بلاک چین را پر می‌کنند. در ازای دریافت این اطلاعات از یک شبکه اوراکل، باید هزینه‌ای به عنوان کارمزد پرداخت شود. رمزارز Link چنین کاربردی در شبه اوراکل Chainlink دارد. هر درخواست کننده اطلاعات، در ازای دریافت اطلاعات خود از شبکه اوراکل، بایستی رمزارز لینک را به قرارداد هوشمند بپردازد. از این رو درخواست برای خرید این ارز دیجیتال افزایش می‌یابد. یکی از دلایل رشد بسیار زیاد قیمت Link، استقبال گسترده از شبکه چین لینک برای دریافت اطلاعات برون شبکه بود.

نحوه خرید چین رمزارز چین لینک‌
رمزارز لینک را همانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توان از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کرد. در حال حاضر عمده معاملات این رمزارز در صرافی بایننس و هیوبی و OKEx انجام می‌شود. در صرافی بایننس امکان معامله این رمزارز به صورت جفت ارز در مقایسه با اتریوم و بیت کوین فراهم آماده است. اما اگر قصد نگهداری بلند مدت این ارز دیجیتال را دارید در ادامه بهترین کیف پول‌هایی که امکان ذخیره رمزارز LINK در آنها فراهم آماده را نشان خواهیم داد: کیف پول اتمیک، تراست ولت، کوینمومی از جمله ولت‌هایی است که امکان ذخیره LINK در آنها وجود دارد. به دلیل آنکه رمزارز لینک یک توکن مبتنی بر شبکه اتریوم است، می‌توان در کیف پول My Ether Wallet نیز ذخیره کرد.

جمع‌بندی
یافتن پروژه‌ای در فضای بلاک چین که خواهان تبدیل شدن به بیت کوین یا اتریوم بعدی نباشد، دشوار است. ارز دیجیتال چین لینک یک پرژه با پتانسیل بالا و راه‌حلی برای مشکلات Blockchain است. با توجه به قدرت بنیان‌گذاران و مشاوران این شرکت و همچنین استحکام راه‌حل‌های آن، زیر نظر گرفتن رمز ارز ChainLink یکی از مهم‌ترین کارها برای سرمایه گذاران است.
ارز دیجیتال ChainLink از زمان آغاز به کار خود عملکرد بسیار خوبی داسته و با پذیرش بیشتر، پیشرفت آن در آینده نیز حتمی است.

منابع :
https://mihanblockchain.com/

خانه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *