با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

معرفی کامل پروژه پولکادات (Polkadot) (DOT)

حالت شب

معرفی کامل شبکه پولکادات (Polkadot) و توکن کاربردی DOT!

شبکه پولکادات یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد اینترنت نسل سوم ایجاد شده است. این شبکه پلتفرمی قوی و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند که انتقال داده و دارایی را بین بلاک چین‌ های مختلف امکان‌پذیر می‌کند. با متصل شدن به شبکه Polkadot، می‌توان به طیف وسیعی از بلاک چین‌ها متصل شد و با آنها تعامل داشت. Polkadot مقیاس‌پذیری را با انتشار تراکنش‌ها در چند بلاک چین موازی مقدور می‌کند و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate، در عرض چند دقیقه می‌توان یک بلاک چین سفارشی ایجاد کرد. این پروژه طوری طراحی شده که بدون هارد فورک می‌توان به ارتقا و رفع باگ‌های آن پرداخت. در این شبکه، همه زنجیره‌ها می‌توانند به طور معنی‌داری با همدیگر ارتباط داشته باشند و امنیتی عالی را فراهم آورند. شبکه Polkadot دارای یک سیستم مدیریتی پیچیده است و صدای همه کاربران در آن شنیده می‌شود. توکن DOT نیروی محرکه این شبکه است و برای مقاصد مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

چرا شبکه پولکادات می‌تواند مفید باشد؟

ما امروزه در جهانی متمرکز زندگی می‌کنیم و سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ در قبال فراهم کردن خدمات و برنامه‌های خود، داده‌ها و اطلاعات ما را دریافت می‌کنند. اهمیت این داده‌ها و اطلاعات بیش از اهمیت نفت خام است و به همین دلیل است که امروزه فناوری‌های نوینی مانند بلاک چین بسیار محبوب شده‌اند. بلاک چین می‌خواهد کنترل داده‌ها و حریم خصوصی را به افراد باز گرداند و دیگر لازم نباشد که افراد به اشخاصی ثالث اعتماد کنند.
شبکه پولکادات یک پروتکل بلاک چینی نسل جدید است که شبکه‌ای از بلاک چین‌ها را به همدیگر پیوند می‌دهد و اجازه عملکرد دائمی و پیوسته را به آنها می‌دهد. پولکادات اجازه انتقال هر نوع داده‌ای را در بین انواع مختلف بلاک چین‌ها می‌دهد و به همین خاطر، گستره وسیعی از کاربرد‌های جهان واقع را به نمایش می‌گذارد.
شبکه Polkadot مزایای شبکه‌های بلاک چینی مختلف را در کنار هم قرار می‌دهد و فضا را برای ظهور یک بازار غیر متمرکز فراهم می‌کند. در این بازار می‌توان به شیوه‌ای منصفانه‌تر به خدمات و سرویس‌ها دسترسی پیدا کرد. بلاک چین با وجود قابلیت‌های زیادی که دارد، هنوز به مقبولیت عام نرسیده است. Polkadot دارای مزایای خاصی است و سعی می‌کند که مقبولیت عام بلاک چین را ممکن سازد. از جمله مزایای پلتفرم پولکادات می‌توان به شاردینگ (sharding) ناهمگن، مقیاس‌پذیری، قابلیت ارتقا، مدیریت شفاف و سازگاری بین زنجیره‌ای اشاره کرد.

شاردینگ چیست؟
شاردینگ نوعی پارتیشن (تقسیم بندی) بندی دیتابیس است که به آن پارتیشن بندی افقی نیز می‌گویند.
فرآیند شاردینگ شامل تقسیم کردن دیتابیس بسیار بزرگ به بخش های کوچکتر و قابل مدیریت تر و با هدف بهبود عملکرد و کاهش زمان پاسخ دهی می‌باشد.

شاردینگ در حوزه بلاک چین به چه معناست؟
شاردینگ در بلاک چین نیز فرآیند مشابهی را در بر می‌گیرد.
شبکه بلاک چین، دیتابیسی دارای نودهایی است که معرف سرورهای اطلاعات می‌باشد. اگر شاردینگ‌ را در بلاک چین اعمال کنیم بدان معنا است که شبکه بلاک چین را به بخش های مجزا (یا شاردها) تقسیم می‌کنیم. هر شارد، مجموعه منحصر به فردی از قراردادهای هوشمند و موجودی حساب ها را دربر خواهد داشت.
سپس به جای آنکه هر نود مسئول تایید تراکنش های کل شبکه باشد، هر نود به شاردهای مجزا اختصاص می‌یابند تا تراکنش ها و عملیات را تایید کنند.
هدف از شاردینگ این است که با تقسیم بلاک چین به بخش های قابل مدیریت تر، منجر به افزایش خروجی تراکنش ها و غلبه بر مشکلات مقیاس پذیری اکثر بلاک چین های مهم شود. در ادامه مقاله به این موضوع با جزییات بیشتری خواهیم پرداخت.

زنجیره‌های متعدد در یک شبکه

امروزه بلاک چین‌های زیادی برای انجام مقاصد مختلف وجود دارند و این بلاک چین‌ها تخصصی شده‌اند و هر کدام در زمینه خاصی کاربرد دارند. شبکه پولکادات در اینجا به عنوان بستری عمل می‌کند که بلاک چین‌های تخصصی مختلف را به همدیگر پیوند می‌دهد و از طریق این شبکه می‌توان به همه این بلاک چین‌ها دسترسی داشت.
پولکادات از طریق مدل شاردینگ ناهمگن خود می‌تواند تعداد زیادی زنجیره را در شبکه خود جمع کند و تعامل و ارتباط بین آنها را فراهم کند. این شبکه باعث می‌شود که بلاک چین‌ها بتوانند به پردازش تراکنش و مبادله داده بین یکدیگر بپردازند و پولکادات امنیت لازم برای این کار را نیز به نحو احسن فراهم می‌کند. هر یک از زنجیره‌ها می‌تواند عملکرد خاص و تخصصی خود را در این شبکه داشته باشد و این شبکه به هیچ وجه مانع انجام عملکرد‌های خاص زنجیره‌های مختلف نمی‌شود. وجود زنجیره‌های زیاد در این شبکه که می‌توانند به طور تخصصی کار خود را انجام دهند، می‌تواند به معنی نوآوری و کاربرد‌های جدید باشد.
امروزه یک بلاک چین به تنهایی جوابگو نیست و به همین خاطر است که ایده پولکادات یک ایده هوشمندانه است. بلاک چین‌های قدیمی با مشکلات زیادی در زمینه مقیاس‌پذیری روبرو بودند و تراکنش‌ها را به صورت یک به یک پردازش می‌کردند. شبکه Polkadot با استفاده از فناوری شاردینگ خاص خود، اقدام به حل مشکل مقیاس‌پذیری کرده است و قرار است در آینده این مشکل را با استفاده از طرح زنجیره‌های رله (relay) تو در تو بیشتر هم حل کند. به این ترتیب، تعداد شارد‌هایی که به شبکه اضافه می‌شوند، افزایش می‌یابد.

شبکه پولکادات و تضمین آینده

همه ما از نرم افزار‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده کرده‌ایم و می‌دانیم که این نرم افزار‌ها و برنامه‌ها به آپدیت و رفع خطا و باگ نیاز دارند. بلاک چین‌ها نیز به این شیوه رفتار می‌کنند و نیازمند به روز رسانی هستند. به روز رسانی بلاک چین‌ها به سختی انجام می‌شود و برای این کار باید فورک انجام شود.
گاهی برای به روز رسانی یک بلاک چین نیاز به انجام هارد فورک داریم که هارد فورک می‌تواند اعضای یک جامعه را از همدیگر جدا کند. همه ما هارد فورک بیت کوین و جدا شدن بیت کوین کش را به یاد داریم و می‌دانیم که هنوز هم اعضای این دو جامعه به لفاظی و انتقاد از یکدیگر می‌پردازند.
به روز رسانی بلاک چین‌ها نیاز به زمان زیادی دارد و گاهی ماه‌ها برای انجام یک به روز رسانی تلاش می‌شود. این در حالی است که شبکه Polkadot انجام آسان و سریع به روز رسانی‌ها را ممکن ساخته است و برای انجام این آپدیت‌ها اصلا نیازی به فورک نیست. پولکادات با استفاده از سیستم مدیریتی شفاف خود توانسته است به این مهم دست یابد و این تحول عظیم را ایجاد کند.
بنابراین پولکادات به پروژه‌های مختلف کمک می‌کند که چابک و منطبق با فناوری روز باقی بمانند و ریسک هارد فورک‌های بحث برانگیز را نیز به شدت کاهش می‌دهد. این هارد فورک‌ها مانعی جدی برای ورود بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ به فضای بلاک چین بودند که شبکه Polkadot اقدام به از میان برداشتن این مانع کرده است.

پولکادات مبتنی بر جامعه است
بلاک چین‌های اولیه دارای ساز و کار مدیریتی رسمی نبودند و افراد نمی‌توانستند به اظهار نظر در مورد تغییرات بپردازند و پیشنهاد‌های خود را اعمال کنند. شبکه شبکه پولکادات سیستمی کاملا متفاوت را ایجاد کرده است و توسط همه افرادی مدیریت می‌شود که دارای توکن DOT هستند. DOT ارز بومی این شبکه است و مدیریت از طریق این توکن به شیوه‌ای شفاف انجام می‌شود.
همه افرادی که دارای توکن DOT هستند، می‌توانند به اظهار نظر در مورد تغییرات شبکه بپردازند و پیشنهاد‌های جدیدی را ارائه دهند. دارندگان این توکن می‌توانند در انتخاب اعضای شورا نیز کمک کنند. این شورا در واقع نماینده کاربران غیر فعال در داخل این شبکه هستند.

معماری شبکه پولکادات
Polkadot شبکه‌ای از شارد‌های بلاک چینی ناهمگن با نام Parachains را به هم پیوند می‌دهد. این زنجیره‌ها به زنجیره رله Polkadot مرتبط هستند و توسط این زنجیره رله تامین امنیت می‌شوند. این زنجیره‌ها همچنین از طریق پل‌هایی با شبکه‌های خارجی ارتباط برقرار می‌کنند.
زنجیره رله را می‌توان قلب شبکه پولکادات نامید و این زنجیره مسئول تامین امنیت شبکه، اجماع و تعامل بین زنجیره‌ای است. Parachains عملکرد بلاک چین‌ها را برای مقاصد خاص بهینه می‌کند و Parachains در ارتباط با زنجیره رله می‌تواند نوعی اتصال همیشگی را ایجاد کند.
پل‌ها در این میان به بلاک چین‌های خاصی گفته می‌شوند که به شارد‌های پولکادات اجازه می‌دهند که به اتصال و ارتباط با شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم بپردازند. پس می‌بینیم که معماری شبکه پولکادات به گونه‌ای است که ارتباط بلاک چین‌های مختلف را به نحو احسن برقرار می‌کند.

 

توکن DOT و اهمیت آن در این شبکه

توکن DOT در این شبکه برای سه مقصد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این توکن برای مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند استفاده می‌شود. افرادی که دارای توکن DOT هستند، بر شبکه کنترل کامل دارند و این بر خلاف شبکه‌های بلاک چینی دیگر است که در آنجا چنین کنترلی در اختیار ماینر‌ها است. افراد دارای توکن می‌توانند در رویداد‌های مهمی مانند ارتقای پروتکل و یا اصلاح آن مشارکت کنند و در واقع می‌توان گفت که شبکه پولکادات دموکراسی را به معنای واقعی کلمه تحقق بخشیده است.

در این شبکه نیز انگیزه برای رفتار صادقانه از طریق استیکینگ فراهم شده است و افرادی که دارای رفتار درست و صادقانه هستند، پاداش دریافت می‌کنند و افرادی هم که بر خلاف منافع شبکه رفتار می‌کنند، مجازات خواهند شد. در این شبکه، Parachain جدید با پیوند توکن‌ها اضافه می‌شود. Parachain غیر مفید در این شبکه با برداشتن توکن‌های پیوند خورده حذف می‌شود و این در واقع، به نوعی همان گواه اثبات سهام (PoS) است.

 

Kusama و Substrate و ارتباط آنها با پولکادات
Kusama نسخه اولیه و بدون بازبینی و پالایش پولکادات بود که بیرون داده شد و برای آزمایش فناوری Polkadot و انگیزه‌های اقتصادی آن در جهان واقع مورد استفاده قرار گرفت. Kusama مکانی عالی برای توسعه‌دهندگان Parachain است و این افراد می‌توانند در این مکان به آزمایش ایده‌های خود بپردازند و اگر این ایده‌ها جواب دادند، آنها را در شبکه پولکادات پیاده‌سازی کنند.
Kusama توسط جامعه‌ای از هواداران خود مدیریت می‌شود و افراد این جامعه دارای توکن KSM هستند. این جامعه به صورت یک شبکه مستقل به کار خود ادامه می‌دهد و در اینجا خطری متوجه پولکادات نمی‌شود.
Substrate چارچوبی است که اجازه ایجاد بلاک چین سفارشی و تخصصی را می‌دهد. این چارچوب دارای انعطاف و قالب‌هایی آماده است که برای مقاصد مختلف طراحی شده‌اند. با استفاده از این چارچوب می‌توان با صرف وقت و انرژی کمتر به توسعه بلاک چین اختصاصی خود اقدام کرد و این چارچوب به توسعه‌دهنده‌ها کمک شایان توجه‌ای می‌کند.
با استفاده از چارچوب بدون فورک Substrate و ابزار‌های مدیریتی آن، می‌توان به نوآوری و پاسخگویی به نیاز‌های همواره در حال تغییر بازار پرداخت. این به معنی تکامل و رشد بلاک چین مورد نظر شماست و بلاک چینی که با استفاده از این چارچوب ایجاد شده باشد، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. Cumulus، ابزار Substrate برای اتصال بلاک چین مورد نظر شما با شبکه‌ای از بلاک چین‌ها است که ارتباط و تعامل بین زنجیره‌ای را در کنار امنیت فراهم می‌کند.

 

بنیاد اینترنت نسل سوم (Web3 Foundation)
این بنیاد برای پرورش و حمایت از فناوری‌ها و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز فضای وب ایجاد شده است. این بنیاد مخصوصا از پروتکل‌های نرم افزاری که با استفاده از روش‌های رمزنگاری به تامین عدم تمرکز می‌پردازند، بسیار حمایت می‌کند و سعی در تمرکززدایی دارد. این بنیاد می‌خواهد از این طریق به اکوسیستم اینترنت نسل سوم کمک کند و ثبات آن را فراهم کند. شبکه پولکادات پروتکل پیشگام و طلایه‌دار بنیاد اینترنت نسل سوم است.
همچنین این بنیاد به پروژه‌ها و برنامه‌هایی که در راستای رسالتش باشند، کمک مادی و معنوی می‌کند. فناوری‌های بلاک چینی خلاقانه، شبکه‌های همتا به همتا، مکانیسم‌های اقتصادی-کریپتویی و غیره از جمله پروژه‌ها و برنامه‌های محبوب این سازمان هستند و چنین پروژه‌هایی واجد شرایط دریافت کمک از این سازمان هستند.

 

نقشه راه پروژه پولکادات

 

نقشه راه این پروژه تا به حال به صورت زیر بوده است:
• می ۲۰۱۸: مرحله اول از اثبات مفهوم
• جولای ۲۰۱۸: مرحله دوم از اثبات مفهوم
• اکتبر ۲۰۱۸: شبکه آزمایشی BBQ-Birch
• ژانویه ۲۰۱۹: اثبات مفهوم مرحله سوم
• می ۲۰۱۹: اثبات مفهوم مرحله چهارم
• آگوست ۲۰۱۹: کاندید شدن زنجیره Kuasma، مرحله اول
• سپتامبر ۲۰۱۹: کاندید شدن زنجیره Kuasma، مرحله دوم
• نوامبر ۲۰۱۹: کاندید شدن زنجیره Kuasma، مرحله سوم
• می ۲۰۲۰: مرحله اول از بیرون دادن شبکه اصلی
• ژوئن ۲۰۲۰: مرحله دوم از بیرون دادن شبکه اصلی
• جولای ۲۰۲۰: مرحله سوم از بیرون دادن شبکه اصلی
• جولای ۲۰۲۰: مرحله چهارم از بیرون دادن شبکه اصلی
• آگوست ۲۰۲۰: مرحله پنجم از بیرون دادن شبکه اصلی
• آگوست ۲۰۲۰: تغییر نام DOT

 

تیم پروژه پولکادات

تیم پولکادات متشکل از تعدادی از برجسته‌ترین متخصصین بلاک چین است که در اینجا به توضیحاتی در مورد سه نفر از برجسته‌ترین اعضای این تیم می‌پردازیم.
رابرت هابرمایه (Robert Habermeier) بنیان‌گذار شبکه Polkadot است. او دارای سابقه تحقیق و توسعه در زمینه بلاک چین و رمزنگاری است و برای مدت زمانی طولانی، یکی از اعضای جامعه Rust بوده است.
دکتر گاوین وود (Gavin Wood) نیز از بنیان‌گذاران این پروژه است. او فعالیت بلاک چینی خود را به عنوان هم بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری اتریوم آغاز کرد. او از مخترعین تعدادی از مولفه‌های اساسی صنعت بلاک چین است که از جمله آنها می‌توان به سالیدیتی (Solidity) اشاره کرد. او در حال حاضر مسئول هدایت نوآوری‌ها در Substrate و Polkadot است.
پیتر چزان (Peter Czaban) نیز یکی دیگر از بنیان‌گذاران این پروژه است. پیتر مدیر فناوری بنیاد اینترنت نسل سوم است. او در آنجا در زمینه حمایت از نسل بعدی فناوری‌های توزیع شده کار می‌کند. او دارای کارشناسی ارشد مهندسی از دانشگاه آکسفورد (Oxford) است و در صنایع مالی و تحلیل داده کار کرده و دارای تجربه فراوانی است.

 

ارز دیجیتال DOT؛ کیف پول‌ها و نحوه خرید

ارز دیجیتال پولکادات یا به‌طور دقیق‌تر ارز دیجیتال DOT، به سه منظور مشخص در شبکه مورد‌استفاده قرار می‌گیرد:
حاکمیت شبکه (Governance): صاحبان توکن DOT کنترل کاملی بر شبکه دارند. تمامی امتیازاتی که در پلتفرم‌های دیگر در انحصار ماینرهاست، در پلتفرم پولکادات به مشارکت‌کنندگان در ریلِی‌چین (دارندگان توکن DOT) اعطا شده است. این امتیازات شامل مدیریت رویدادهای خاص همچون به‌روزرسانی و رفع مشکلات پروتکل هستند.

سهام‌گذاری (Staking): شبکه پولکادات بر اساس نظریه بازی، صاحبان توکن DOT را به رفتار صحیح و سازنده در شبکه ترغیب می‌کند. افراد درستکار از طریق این مکانیسم پاداش دریافت می‌کنند در حالی که افراد خرابکار توکن‌های سهام‌گذاری شده خود را در شبکه از دست خواهند داد. این روش ایمنی شبکه را تضمین می‌کند.
انجام اثبات سهام پولکادات به‌صورت مستقیم بسیار پیچیده و دشوار است. با این حال، کاربران عادی برای اثبات سهام فقط کافی است از کیف پول‌ها یا صرافی‌هایی (مانند بایننس) که از اثبات سهام پولکادات پشتیبانی می‌کنند استفاده کنند و دارایی خود را برای کسب سود به شبکه اختصاص دهند. پاداش اثبات سهام پولکادات چیزی بین ۵ تا ۲۰ درصد در سال است.

وثیقه‌گذاری (Bonding): پاراچین‌های جدید (بلاک چین‌های جدید در پولکادات) با وثیقه‌گذاری توکن‌های DOT به شبکه اضافه می‌شوند. پاراچین‌های منقضی‌شده یا غیرقابل‌استفاده از طریق حذف توکن‌های وثیقه، حذف خواهند شد. این فرایند نوعی اثبات سهام محسوب می‌شود.
در زمان نگارش این مقاله قیمت هر واحد دات ۱۹ دلار است. از نظر توزیع توکن، تعداد کل واحدهای پولکادات ۱ میلیارد واحد خواهد بود و تعداد واحدهای در گردش آن در زمان نگارش این مقاله بیش از ۹۰۸ میلیون است. در زمان نوشتن مقاله، پولکادات با ارزش بازار (قیمت ضرب در تعداد واحد در گردش) بیش از۱۷٫۷۳ میلیارد دلاری در رده ۶ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.
همانند سایر ارزهای دیجیتال، دات روی کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شود و برای خرید‌و‌فروش آن می‌توانید از سایت‌های صرافی مانند بایننس استفاده کنید. در ادامه مقاله به‌طور مفصل درباره کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال در ایران توضیح داده شده است.
فراموش نکنید سرمایه‌گذاری روی پولکادات مانند هر سرمایه‌گذاری سالم دیگری، همواره دارای ریسک است و قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کامل صورت بگیرد. وب‌سایت acbt.ir هیچ توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در پولکادات و سایر ارزهای دیجیتال ارائه نمی‌کند.

کیف پول‌های پولکادات
پولکادات بسیار نوپا و جدید است و هنوز شبکه‌ای نسبتاً ناپایدار دارد. با این حال، برخلاف سایر پروژه‌های نوپا، برای ذخیره پولکادات تعداد کیف پول‌ها بسیار زیاد است. وب‌سایت رسمی پولکادات کیف پول‌های زیر را برای ذخیره این ارز دیجیتال پیشنهاد کرده است:

توجه داشته باشید که فهرست بالا صرفاً به معرفی کیف پول‌های پولکادات اختصاص دارد و رسانه ارزدیجیتال هیچ توصیه‌ای مبنی بر استفاده از این کیف پول‌ها نخواهد داشت. بنابراین در صورت نیاز به ذخیره ارز دیجیتال دات، حتماً درباره امنیت کیف پول خود تحقیق کنید. از میان کیف پول‌های معرفی‌شده در جدول بالا، کیف پول‌های Signer ،Polkadot-JS و Polkadot{.js} را شرکت پریتی ساخته است و هر سه مورد تأیید توسعه‌دهندگان پولکادات هستند.

چگونه پولکادات بخرم؟
بهترین راه برای خرید پولکادات این است که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. اگر ساکن ایران هستید برای خرید دات می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:
الف) خرید مستقیم پولکادات از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
ب) خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی و سپس تبدیل آن به پولکادات در صرافی‌های خارجی مانند بایننس
اگر می‌خواهید از سایت‌های ایرانی مستقیماً پولکادات بخرید، می‌توانید با جستجو در گوگل آنها را پیدا کرده و پس از ثبت‌نام و احراز هویت، به‌طور مستقیم با کارت بانکی خود پولکادات بخرید.
با این حال، از آنجا که اغلب سایت‌های ایرانی پولکادات را در فهرست ارزهای خود ندارند و یا هزینه تمام‌شده خرید در این سایت‌ها بالا است، بیشتر سرمایه‌گذاران از روش دوم استفاده می‌کنند؛ خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های داخلی و سپس تبدیل آن به پولکادات در صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال مانند بایننس.
فهرست صرافی‌های بین‌المللی که از پولکادات پشتیبانی می‌کنند، در این لینک قابل‌مشاهده است. توجه داشته باشید که صرافی‌های بین‌المللی به‌دلیل تحریم‌ها، به کاربران ساکن ایران اجازه فعالیت نمی‌دهند و ریسک مسدودشدن حساب در آنها وجود دارد. با این حال، اغلب کاربران ایرانی در حال حاضر از بایننس استفاده می‌کنند که البته قبل از استفاده آی‌پی خود را به یک کشور اروپایی تغییر می‌دهند.

 

جمع‌بندی
شبکه پولکادات به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای پروژه‌های بلاک چینی عمومی، خصوصی و سازمانی قابل استفاده باشد. تعداد پروژه‌های فعال در اکوسیستم پولکادات، در زمان نگارش این مقاله (آذر ۱۳۹۹) ۳۱۰ مورد است که از این میان می‌توان به پروژه‌های مشهور و آینده‌داری همچون چین لینک (Chainlink)، پلاسم (Plasm)، آکروپولیس (Akropolis) و آکالا (Acala) اشاره کرد.

برخی از مشهورترین پروژه‌های بلاک چینی متکی بر شبکه پولکادات

 

شاید با مطالعه این مقاله، به این نتیجه رسیده باشید که پولکادات کامل‌ترین، هوشمندانه‌ترین و خلاقانه‌ترین بلاک چین موجود در میان هزاران پروژه بلاک چینی دیگر است، اما به نظر کارشناسان، هنوز زود است که چنین اظهارنظری درباره پولکادات داشته باشیم.
تلاش ما در این مقاله، صرفاً بر معرفی شبکه پولکادات و کاربردهای آن معطوف بود، اما اظهارنظر درباره آینده این پروژه و موفقیت نهایی آن، نیازمند مطالعه بیشتر و بررسی تخصصی پروژه‌های رقیب آن است. واقعیت آن است که علی‌رغم تمام مزایایی که از مقیاس‌پذیری و عملکرد پولکادات برشمردیم، هنوز بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز، به بلاک چین‌های سنتی مانند اتریوم تمایل بیشتری دارند. از سوی دیگر اتریوم که شاید اصلی‌ترین رقیب پولکادات به‌شمار می‌آید نیز در حال پوست‌اندازی بوده و به جامعه کاربران خود، وعده داده است که با توسعه اتریوم ۲.۰ بخشی از نارسایی‌های فعلی شبکه را رفع خواهد کرد. اما در هر صورت نباید فراموش کرد که بنیان‌گذار اصلی پولکادات، خود از توسعه دهندگان ارشد پلتفرم اتریوم بوده که با مشاهده ضعف‌ها و چالش‌های بلاک چین اتریوم، تصمیم به خروج از این پروژه و ایجاد شبکه پولکادات گرفته است.
در آخر یادآوری می‌کنیم که سرعت رشد فناوری‌های غیرمتمرکز در دنیای امروز بسیار بالاست. در این میان پروژه‌هایی که بیشترین سازگاری را با فناوری‌های جدید داشته باشند، سهم بیشتری از اینترنت غیرمتمرکز خواهند داشت. شبکه پولکادات تا به اینجا نشان داده است که از عهده سازگاری با پیشرفت‌های فناوری به‌خوبی برمی‌آید؛ اما این‌که در سال‌های آینده چه سهمی از بازار ارزهای دیجیتال در اختیار شبکه پولکادات باشد، پرسشی است که باید در آینده منتظر پاسخ آن باشیم.

 

منابع:
https://mihanblockchain.com/
https://arzdigital.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *