با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

فورک های بیتکوین چیست؟

حالت شب

اگر جستجو کنید که چه تعداد رمزارز بیتکوین نام دارند، احتمالا به بسیاری از فورک ها مانند بیتکوین کش، بیتکوین پراویت، بیتکوین آنلیمیتد، بیتکوین XT و … برخورد کرده اید. اما چرا این همه نسخه های متنوع از یک سکه مشابه وجود دارد؟

در این جا قصد داریم این معما را درک کنیم. اما کافی نیست بدانید که هر یک از این فورک های بیت کوین چیست. ما باید بدانیم که چرا این فورک های بیتکوین در وهله اول ظاهر شده اند. برای این منظور، ما باید با بحث مقیاس پذیری دوباره آشنا شویم.

ماینرها از قدرت محاسبه خود برای یافتن بلوک های جدید جهت افزودن به بلاکچین استفاده می کنند. برای معتبر بودن یک معامله، باید به یک بلوک در زنجیره اضافه شود. اینجاست که مشکلی پیش می آید زیرا محدودیت یک بلوک در زنجیره یک مگابایت است و فقط بسیاری از تراکنش ها می توانند به طور هم زمان انجام شوند. این مسئله قبلاً قابل کنترل بود. اما با محبوبیت بیشتر بیت کوین، اندازه بلوک به یک مسئله بزرگتر و بزرگتر تبدیل شد. تعداد معاملات ماهانه در حال افزایش است و با اندازه ۱ مگابایتی فعلی بلوک، بیت کوین فقط می تواند حدود ۴٫۴ تراکنش در ثانیه را انجام دهد. در مقایسه با برخی از شرکتهای کارت اعتباری بزرگتر که ۱۴۰۰ تراکنش در ثانیه انجام می شون ، در صورت ورود بیت کوین به جریان اصلی، ۴٫۵ ثانیه هرگز رضایتبخش نیست.

برای حل این مشکل سیستم کارمزد معرفی شد. فرض کنید آلیس پنج بیت کوین برای باب ارسال می کند، اما معامله به دلیل عقب ماندگی انجام نمی شود. او نمی تواند معامله را حذف کند زیرا بیت کوین هایی که یک بار پرداخت شده اند هرگز برنمی گردند.

با این حال، او می تواند معامله دیگری با پنج بیت کوین با باب انجام دهد اما این بار با هزینه های معاملاتی بالا به حدی که می تواند ماینرها را تشویق کند. همانطور که ماینرها معامله وی را در بلوک قرار می دهند، معامله قبلی را نیز رونویسی کرده و آن را باطل می کنند. در حالی که جایگزینی با سیستم کارمزد برای استخراج کنندگان سودآور است، اما برای کاربرانی که دارای بیت کوین زیادی نیستند بسیار ناخوشایند است. در حقیقت اگر کمترین هزینه ممکن معامله را پرداخت کنید، برای  انجام معامله خود باید ۱۳ دقیقه صبر کنید.

اینجاست که بحث مطرح می شود. افزایش اندازه بلوک به سود ماینرها است، زیرا افزایش اندازه بلوک به معنی معاملات بیشتر است که به معنی هزینه های بیشتر است. با این حال برخی از ماینرها معتقدند که با کاهش هزینه های معاملات فردی، بخش عمده ای از پاداش بلوک را از دست می دهند. با این شکاف گسترده در انجمن، چگونه آنها به نتیجه می رسند که همه خوشحال باشند. اینجا جایی است که فورک وارد می شود.

فورک به وضعیتی گفته می شود که بلاکچین یک ارز دیجیتال، به دو زنجیره مجزا منشعب شود. هر زنجیره قانون خاص خودش را دارد. ممکن است اصطلاح فورک نرم و فورک  سخت را شنیده باشید.

فورک نرم به تغییراتی در بلاکچین گفته می شود که با نسخه‌های قدیمی سازگار است. این بدان معناست که یک ماینر هنوز هم می تواند با بلاکچین با استفاده از روش های قبلی خود ارتباط برقرار کند، اما بروزرسانی های جدیدتری در دسترس است. این مانند یک بروزرسانی امنیتی اساسی در رایانه می باشد.

در فورک سخت، زنجیره بلوک به زنجیره های مختلف تقسیم می شود، جایی که یک زنجیره با قوانین کاملاً متفاوت کار می کند. هارد فورک نیاز به استفاده از زنجیره برای انتخاب بین یک زنجیره یا زنجیره دیگر دارد ، دقیقاً مانند سناریوی بیتکوین و بیتکوین کش.

این دو با هم کار نخواهند کرد، بنابراین انجمن مجبور به انتخاب شد. بیت کوین کش و بیت کوین اهداف یکسانی دارند اما سایز هر بلاک در شبکه بیت کوین۱  مگابایت است که در شبکه بیتکوین کش به ۸ مگابایت افزایش یافته است، به این معنی که تراکنش های بیشتری در هر بلوک وجود دارد. این معاملات بر ثانیه را به طور چشمگیری افزایش می دهد. همچنین ویژگی جایگزینی با کارمزد را ندارد، به این معنی که برای تأیید سریع تر معامله خود مجبور به پرداخت هزینه معامله نیستید. در یک هارد فورک داده های مربوط به زنجیره جدید نسخه ای از داده های زنجیره قدیمی است، این بدان معناست که اگر شما قبل از وقوع هارد فورک یک بیت کوین داشتید، اکنون یک واحد ارز در زنجیره قدیمی و یک واحد ارز در زنجیره جدید دارید.

فورک های بلاکچین راهی است که به جامعه امکان می دهد جنبه های خاصی از قوانین را تغییر داده و در عین حال امنیت زنجیره طولانی را تامین کند.

فورک ها به دلایل زیادی می توانند رخ دهند، چه تغییرات فنی، چه تفاوت های فرهنگی و چه آنچه توسعه دهندگان مختلف به آن اهمیت می دهند. در یک دنیای کامل، فورک های نرم به شبکه اجازه می دهند کاملا سالم بماند، در حالی که ویژگی های جدید را به طور مداوم اضافه می کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *