با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

طرح کاهش کارمزدهای اتریوم موسوم به EIP 1559 در ماه جولای ۲۰۲۱

حالت شب

اکثریت ماینرهای اتریوم مخالف این پیشنهاد هستند. اما این امر مانع از برنامه ریزی توسعه دهندگان برای طرح جولای نشده است.

یکی از مهمترین و بحث برانگیزترین تغییرات در بلاکچین اتریوم در دوران اخیر، اکنون برای گنجاندن در کدبیس آن برنامه ریزی شده است.
مطابق با فراخوان توسعه دهندگان هسته ای روز جمعه ، پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) 1559 در ژوئیه آینده با هارد فورک لندن بسته خواهد شد. حداقل پنج EIP دیگر احتمالاً به EIP 1559 در لندن خواهد پیوست.
پروپوزال EIP ۱۵۵۹ در تراکنش معمولی در بلاک چین تغییراتی می‌دهد تا مسائل پرشمار در خصوص تجربه کاربران اتریوم را برطرف کند. به طور سنتی، کاربر به ازای قرار گرفتن تراکنش در بلاک، کارمزد گس به ماینر ارسال می‌کند. این کارمزد گس اکنون به عنوان نوعی “سوزاندن” به اسم کارمزد پایه (کارمزد مبنا) به شبکه ارسال می‌شود و فقط پرداخت اختیاری انعام به ماینر باقی می‌ماند. کارمزد سوزانده شده از نظر الگوریتمی تعیین می‌شود و پرداخت کارمزد عادلانه را برای کاربر آسان می‌کند.
با توجه به مسأله کنونی انتخاب کارمزد تراکنش صحیح و مناسب، این پروپوزال تاکنون بیشترین حمایت و پشتیبانی ممکن را از جانب کاربران و توسعه‌دهندگان برنامه‌های اتریوم دریافت کرده است. از طرف دیگر با پیشروی این پروپوزال به سمت شبکه اصلی، ماینرها و استخرهای ماینینگ در مخالفت با این پروپوزال متحد شده‌اند.

هجوم به سمت استخراج طلا
اخیرا ماینینگ اتریوم، کسب‌وکار سودآوری بوده است. طبق گزارش کوین متریکس، در ماه فوریه مجموع درآمد ماینینگ اتریوم از رکورد ۱.۳ میلیارد دلار عبور کرده است که تقریبا ۵۰ درصد این رقم فقط از کارمزد تراکنش‌ها به دست آمده است. افزایش قیمت اتر و کارمزد تراکنش‌ها منجر به ورود موج جدیدی از توان هش به شبکه شده است. گفتنی است توان هش نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است.
استخر ماینینگ Flexpool کمپین بازاریابی و تبلیغاتی علیه این EIP برگزار کرده است. پس از ملحق شدن استخرهای بزرگ ماینینگ Ethermine و SparkPool به این کمپین، چند استخر کوچک ماینینگ نیز به آن پیوستند. بیش از ۶۰ درصد توان هش شبکه اکنون مخالف این پروپوزال است. F2Pool بزرگترین استخر موافق این EIP است که تقریبا ۱۰ درصد توان هش شبکه را در اختیار دارد.
توسعه‌دهندگان اتریوم تصمیم گرفته‌اند که عرضه EIP 1559 را به تاخیر بیاندازند و آن را با بمب سختی همزمان کنند. بمب سختی که به آن عصر یخبندان نیز گفته می‌شود سختی ماینینگ شبکه اتریوم را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. پیتر زیلیگای سرپرست تیم گث گفته است که تاخیر در عرضه EIP 1559 به ما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنیم هیچگونه فورک اتریومی بدون گذراندن موانع فنی رخ نمی‌دهد.

نجات توسط MEV
استخرهای ماینینگ فقط چند گزینه برای متوقف کردن EIP 1559 دارند که اکثر این گزینه‌ها به ضرر شبکه است. بزرگترین خطر موجود می‌تواند حمله ۵۱ درصد علیه اتریوم باشد که با استفاده از چارچوب EIP ها می‌تواند به سانسور تراکنش‌ها بپردازد. هرچند با وجود مشوق‌های مالی مختلف برای حمله نکردن به شبکه، این موضوع (حمله ۵۱ درصد) بعید به نظر می‌رسد.
برای مثال، استفاده موفقیت‌آمیز از حمله ۵۱ درصد به شبکه اتریوم می‌تواند منجر به کاهش ارزش اتر در کوتاه‌مدت شود.
به علاوه، جایگزین کسب درآمد جدیدی برای شبکه‌های ماینینگ در دسترس قرار می‌گیرد. ماینرها با استفاده از ارزش به‌دست‌آمده توسط ماینر (MEV) می‌توانند از جایگاه خود بهره ببرند و با دانستن نحوه قرارگیری تراکنش‌ها در بلاک‌ها به انجام معاملات سودآور بپردازند. در حال حاضر MEV در میان معامله‌گران دیفای محبوب است. بسیاری از استخرهای ماینینگ اتریوم در حال حاضر به اجرای نرم‌افزار MEV می‌پردازند تا از منبع درآمد موردنظر بهره ببرند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *