با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

دلیل امنیت بیت کوین چیست؟

حالت شب

بلاکچین بیت کوین ثابت کرده است که در عمر بیش از ده ساله خود مقاومت قابل توجهی دارد.
به طور خلاصه کشف رمز و کنترل شبکه بیت کوین، یک چشم انداز چالش برانگیز است به این دلیل که بیت کوین رمزنگاری شده، برگشت ناپذیر، توزیع شده و عمومی است.
کلیدهای خصوصی مخصوص حملات Brute-forcing یا سرقت بلاکچین با کنترل ۵۰٪ توان محاسباتی شبکه، همه غیرممکن است. (حمله Brute Force یکی از روشهای هکرها برای یافتن رمزهای عبور میباشد. معمولا این کار توسط نرم افزار های مخصوصی انجام میشود. در این حمله هکرها هیچ اقدامی برای رمزگشایی پسورد نمی کنند؛ بلکه با استفاده از نرم افزارهایی سعی در حدس زدن پسورد و بررسی تمام حالات ممکن برای یافتن پسورد صحیح مینماید. در صورتی که رمز پیچیده و طولانی باشد، این کار بسیار زمانبر خواهد شد.)
شرکتی را نام ببرید که احتمال هک شدن آن وجود نداشته باشد. با انگیزه ۷۱ درصدی هک ها، این سوال پیش می آید: آیا می توان شبکه بیت کوین را نیز هک کرد؟ به هر حال، این رمزارز با سقف بازار تقریباً ۳۳۵ میلیارد دلاریک هدف وسوسه انگیز است.
بیت کوین در تاریخ ده ساله خود به طور قابل توجهی در برابر شوک ها و استرس ها مقاوم بوده است. در حالی که صرافی های رمزارز به طور ناامید کننده و فزاینده ای هک شده اند و ذخایر بیتکوین آن ها مجددا توزیع شده است. واقعیت این است که به خطر انداختن و کنترل شبکه بیت کوین به خودی خود چشم انداز بسیار ترسناکی است.
به این دلیل که بیت کوین رمزنگاری شده، برگشت ناپذیر، توزیع شده و عمومی است.

بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کند

این بدان معنی است که بیت کوین از کلید خصوصی و عمومی برای اطمینان از اصالت و یکپارچگی معاملات استفاده می کند. امضای دیجیتال بیت کوین با استفاده از چیزی به نام الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) انجام می گیرد.
تنها راه برای برای بدست آوردن کلید خصوصی از یک کلید عمومی، حمله بروت فورس (حمله جستجوی فراگیر) با آزمایش هر مقدار ممکن برای یک کلید خصوصی و دیدن اینکه آیا کلید عمومی متناظر با آن تولید می شود، صورت می گیرد. از لحاظ عملی این غیرممکن است زیرا ۱۰۷۷ ترکیب ممکن وجود دارد.
معاملات بیت کوین غیرقابل برگشت هستند
نکته هوشمندانه در مورد بیت کوین این است که روی بلاکچین اجرا می شود. “بلوک” فقط دسته ای از معاملات تازه پردازش شده است. هر بلوک با عملکرد رمزنگاری یک طرفه به مجموعه معاملات قبلی متصل می شود و یک “زنجیره” را تشکیل می دهد.
بلاکچین ها دفترهای نوشتاری هستند. می توانید اطلاعات را به آنها اضافه کنید ، اما بلوک ها ، پس از نوشتن ، نمی توانند اصلاح شوند. گویی تمام معاملات در زیر وزن بلوک های دیگر دفن شده اند.
این بدان معناست که مردم نمی توانند به راحتی معامله یک هفته قبل خود را برگشت دهند

بیت کوین از یک دفتر توزیع شده استفاده می کند

اکوسیستم مالی سنتی برای ثبت سوابق معاملات و جلوگیری از معاملات تقلبی به طرف های متمرکز مانند بانک متکی است. این بدان معنی است که شما به آن طرف ها اعتماد می کنید که بر اساس حسن نیت عمل کنند. هر یک از این طرفین می تواند دفتر معاملات را با جعل یا برگرداندن کردن معامله تنظیم کنند.
بلاکچین ها متفاوت هستند. آنها نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده هستند. به جای اینکه پول شما در یک پایگاه داده متمرکز بنشیند که اغلب در معرض یک نقطه شکست باشد، همه جا هست (یا به عبارت دقیق تر ، سابقه معاملات بین بسیاری از افراد جداگانه توزیع می شود).
این ممکن است چیز بدی به نظر برسد، اما اینطور نیست. هر کسی که نرم افزار بیتکوین را با یک “نود یا گره” – یک رایانه – اجرا می کند، مسئول تأیید معاملات است. اکثر گره ها باید کم و بیش در مورد دقیق بودن سابقه معاملات قبل از تأیید موافقت کنند.
(در این خصوص نگرانی وجود ندارد، خودکار است، بنابراین هیچ کس هر ۱۰ دقیقه یک بار روی کلمه “موافق” کلیک کند، یک بلوک جدید ایجاد نمی شود.)
کسی که بخواهد بلاکچین را سرقت کند، به بیش از این نیاز دارد. برای بلاکچین بیت کوین، انجام چنین حمله ای نیاز به کسب و هماهنگی منابعی فراتر از کشورهای قدرتمندت دارد.
با وجود بسیاری از افراد مختلف که این نرم افزار را اجرا می کنند – و یک علاقه جمعی برای حفظ امنیت این سکه با ارزش – این اتفاق نمی افتد. این کار بیش از حد گران و دشوار است.

بلاکچین بیت کوین عمومی است

همه می توانند معاملات موجود در بلاکچین بیت کوین را مشاهده کنند. بلاکچین یک دفتر عمومی است. در حالی که این بدان معناست که فرد می تواند آنچه را در کیف پول شما وجود دارد مشاهده کند، اما نمی دانند که متعلق به شماست، زیرا وجوه شما در یک آدرس مستعار است. علاوه بر این، آنها نمی توانند پول شما را بگیرند. فقط شخصی که کلید خصوصی آدرس بیت کوین را در اختیار دارد می تواند وجوه را جابجا کند.
نکته اساسی این است که به دلیل این شفافیت، همه می توانند دفتر معاملات را ببینند و تأیید کنند. همه چیز صادقانه است. هر کسی قادر به بررسی سیستم است و این خود موجب اعتماد می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *