با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

ارز دیجیتال چین می تواند بیت کوین و حتی دلار را به چالش بکشد، نگرانی آمریکا از تحریم علیه ایران

حالت شب


مقامات چین در حال آزمایش نوع جدیدی از پول در چهار شهر هستند.
مردم چین با پرداخت های دیجیتال غریبه نیستند. خریدها در شانگهای و پکن بصورت خیلی آسان تر ازحمل کیف پول با یک برنامه تلفن هوشمند Alipay یا WeChat Pay صورت می گیرد. اکنون دولت چین یک برنامه آزمایشی برای نسخه دیجیتالی رسمی ارز خود را آغاز کرده است و امید احتمال می رود که آزمایش بزرگتر در بازی های المپیک زمستانی پکن در سال ۲۰۲۲ صورت گیرد. برخی از ناظران فکر می کنند که یوان مجازی می تواند قدرت دولت بر سیستم مالی این کشور را تقویت کند و حتی ممکن است روزی در تعادل جهانی تأثیر اقتصادی بگذارد.
بیشتر پولی که به صورت الکترونیکی مبادله می شود فقط اعتبار و بدهی به حساب در بانک های مختلف است. پول نقد دیجیتال چین به گونه ای الکترونیکی از یک اسکناس یا یک سکه طراحی شده است که فقط میتواند در بستر دیجیتال قرار گیرد، نه یک کیف پول فیزیکی. ارزش آن توسط دولت پشتیبانی می شود و استفاده از پول نقد مجازی سریع تر و آسان تر از نوع کاغذ است و همچنین به مقامات چین درجه ای از کنترل را که هرگز با پول فیزیکی امکان پذیر نیست، ارائه می دهد.
این برنامه در ماه آوریل با شروع محدود در شهرهای شنژن ، سوژو ، چنگدو و شیونگان( شهری جدید “هوشمند” در حال ساخت) در جنوب غربی پکن، از ماه آوریل آغاز شد. رسانه های محلی گزارش داده اند كه مقداری از پول به صورت یارانه حمل و نقلی به افراد در سوژو توزیع شده است.
نکته ای که مقامات باید در مورد آن مراقب باشند این است که ارز دیجیتال ازدحام سایر اشکال پول مانند سپرده های بانکی کاهش می دهد. بانک ها به این سپرده ها نیاز دارند تا به عنوان خدمات به وام گیرندگان ارائه دهند. این سیستم همچنین به طور بالقوه با دو غول فناوری موفق چین ، Alibaba Group Holding Ltd. و Tencent Holdings Ltd. ، که به ترتیب Alipay و WeChat را پشتیبانی می کنند ، رقابت می کند.
این ممکن است بخشی از موضوع باشد. پرداخت خریدها با استفاده از برنامه های تلفن همراه شرکت های بزرگ فناوری ، ۱۶٪ از تولید ناخالص داخلی در چین را نشان می دهد ، در حالی که در ایالات متحده و انگلیس کمتر از ۱٪ است. برخی از سیاست گذاران این کشور در مورد اینکه درآمد مالی کشور در دست چند شرکت بزرگ قرار گرفته است ابراز نگرانی کرده اند. یی گانگ ، رئیس بانک دولتی چین ، سال گذشته در یک کنفرانس گفت:
“این شرکت های بزرگ فناوری چالش ها و خطرات مالی زیادی را برای ما ایجاد می کنند.”… “می بینید: در این بازی ، برندگان همه چیز را می گیرند ، بنابراین انحصار یک چالش است.”

در همین حال ، افزایش ارزهای مستقل مانند بیت کوین و اتر این خطر را ایجاد کرده است که دامنه گسترده ای از فعالیت های اقتصادی از دید سیاست گذاران رخ خواهد داد. در سالهای اخیر ، چین با استفاده از چنین سکه هایی دست و پنجه نرم کرده است ، اما به سرعت متوجه برخی از پتانسیل ها در ایده اصلی شد و مشروطیت بر این دارد که کنترل خاصی داشته باشد. چین مطالعه صدور واحد دیجیتال خود را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرد. “اندرو پولک” ، بنیانگذار و رئیس تحقیقات اقتصادی در Trivium China ، مشاور مستقر در پکن ، در مرود ارز دیجیتال می گوید:
” اراده سیاسی بسیار قوی در پشت آن است.” …. “آنها در اینجا فرصتی برای رهبر جهان بودن می بینند.”

در حالی که این ارز دیجیتال سال ها با عرضه ملی فاصله دارد ، اما اقدامات چین باعث نگرانی در مورد تهدید جدیدی برای تسلط مالی ایالات متحده شده است. آدیتی کومار و اریک روزنباخ از دانشکده هاروارد کندی ، در ماه مه برای امور خارجه نوشتند ، استدلال می کنند که نسخه دیجیتال رنمینبی (یکای پول رسمی کشور چین است که یکای اصلی آن هم یوان است) ، همانطور که پول چین به طور رسمی شناخته شده است ، می تواند در نهایت به ایران و دیگران اجازه دهد تا راحت تر از تحریم های ایالات متحده فرار کنند یا پول را بدون دخالت دولت ایالات متحده جا به جا کنند. به این دلیل است که ممکن است روزی انتقال ارز دیجیتال به خارج از مرزها بدون گذر از سیستم های پرداخت بین المللی مبتنی بر دلار امکان پذیر باشد.

همه اینقدر نگران نیستند. وزیر اسبق خزانه داری Henry Paulson ، همچنین برای امور خارجه ، نوشته است که با وجود برنامه های چین ، تهدید وضعیت دلار به عنوان ارز مورد علاقه جهان یک نگرانی جدی نیست. حتی اگر ثابت شود یوان دیجیتال در سراسر جهان بسیار متحرک است، دلار بسیار مورد اعتماد است و نفت و سایر کالاهای اصلی هنوز در آن قیمت دارند.

هنگامی که ارز دیجیتال جدید فعال شود، افراد می توانند آن را با استفاده از کیف پول های دیجیتال مبادله کنند. آنها نیازی به داشتن حساب بانکی نخواهند داشت. این می تواند دسترسی ۲۲۵ میلیون نفری چین را که هیچ دسترسی به سیستم بانکی ندارند ، فراهم کند (جمعیت چینحدود ۱ میلیارد و ۳۹۳ میلیون می باشد). در مناطق روستایی ، توزیع الکترونیکی و مبادله پول می تواند با سهولت در رهگیری پول نقد، به تقویت توسعه و کاهش کلاهبردی کمک کند.

PBOC ، بانک مرکزی چین، اعلام کرده است که می تواند در اندازه برخی از معاملات محدودیت ایجاد کند ، یا حتی برای انجام معاملات بزرگ نیاز به قرار ملاقات داشته باشد. آرون براون ، یک سرمایه گذار رمزنگاری که برای Bloomberg Opinion می نویسد ، استدلال می کند:

“هدف چین این نیست که پرداخت ها راحت تر باشد بلکه جایگزین پول نقد است ، بنابراین می تواند حساب افراد شفاف تر باشد.”

حتی اگر ارز دیجیتال در سطح کشور توسعه یابد، هنوز مشخص نیست که آیا اجازه عبور از مرزها را دارد یا نه. می توان جذابیت زیادی به عنوان یک روش پرداخت بین المللی امن با انتقال های فوری ایجاد کند. در حال حاضر تسویه معاملات ارزی می تواند یک یا دو روز کاری طول بکشد. یوان دیجیتال گسترده همچنین می تواند کشورها و مردم خارج از کشور را تشویق کند که از فناوری چین و در نهایت ارز آن استفاده کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *