با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

اتریوم ۲٫۰ چیست و چرا مهم است؟

حالت شب

هدف از ارتقاء شبکه اتریوم که به طولانی مدت برنامه ریز شده، حل مشکلات مقیاس پذیری و امنیت شبکه است. در مرحله اول ، “رایانه جهانی” بلاکچین به اثبات سازوکار اجماع سهام روی می آورد.

به طور خلاصه

اتریوم ، دومین رمزارز بزرگ با توجه به محدودیت بازار، در حال برنامه ریزی برای بروزرسانی عمده در شبکه خود است.
هدف از به روزرسانی اتریوم ۲٫۰، مقیاس پذیری و امنیت شبکه است.
مرحله اول بروزرسانی، که در سال ۲۰۲۰ انجام می شود، شاهد تغییر اتریوم به سازوکار توافق اثبات سهام خواهیم بود.

پس از مدت طولانی سرانجام ارایه اتریوم ۲ قریب الوقوع است. هدف اصلی این به روزرسانی مقیاس پذیری و امنیت شبکه از طریق تغییراتی در زیرساخت های آن است – مهمترین نکته این تغییر مکانیسم توافقی اثبات کار به اثبات سهام است.

اتریوم ۲٫۰ چیست؟

اتریوم ۲٫۰، که به عنوان Eth2 یا “Serenity” نیز شناخته می شود، یک نسخه جدید برای بلاک چین اتریوم است. هدف از این ارتقا، افزایش سرعت ، کارایی و مقیاس پذیری شبکه اتریوم است تا بتواند تراکنش های بیشتری را پردازش و تنگناها را از بین ببرد.
اتریوم ۲٫۰ در چند مرحله آغاز به کار می کند، انتظار می رود اولین نسخه نهایی تا پایان سال ۲۰۲۰ عرضه شود.

تفاوت اتریو ۲٫۰ با اتریوم چیست؟

در حالی که اتریوم ۱٫۰ از مکانیزم اجماع استفاده می کند که به عنوان اثبات کار (PoW) شناخته می شود ، اتریوم ۲٫۰ از مکانیسم اثبات سهام (PoS) استفاده خواهد کرد.

اثبات سهام با اثبات کار چه تفاوتی دارد؟

با استفاده از زنجیره های بلوکی مانند اتریوم، نیاز به اعتبار سنجی معاملات به صورت غیرمتمرکز است. اتریوم، مانند سایر رمزارزها، در حال حاضر از سازوکار اجماعی استفاده می کند که به عنوان اثبات کار (PoW) شناخته می شود.
در این سیستم، ماینرها از قدرت پردازش سخت افزار رایانه برای حل معماهای پیچیده ریاضی و تأیید معاملات جدید استفاده می کنند. اولین ماینر برای حل یک معما، تراکنش جدیدی را به سابقه تمام تراکنش هایی که بلاکچین را تشکیل می دهد، اضافه می کند. سپس به آنها رمزارز پاداش داده می شود. با این حال، این فرایند می تواند انرژی بر باشد.
تفاوت اثبات سهام (PoS) در این است که به جای ماینرها، اعتبارسنجان معامله برای حق تأیید معامله رمزنگاری می کنند. این اعتبار سنجها برای پیشنهاد یک بلوک براساس مقدار رمزگذاری نگهداری شده و مدت زمان نگهداری آن انتخاب می شوند.
اعتبارسنجان دیگر می توانند تأیید کنند که شاید یک بلوک بوده اند. وقتی گواهی کافی وجود دارد، می توان یک بلوک به بلاکچین اضافه کرد. سپس اعتبارسنجان برای پیشنهاد بلوک موفق پاداش می گیرند. این فرآیند به “جعل” یا “ضرب” معروف است.
مزیت اصلی اثبات سهام این است که بسیار به صرفه تر از اثبات کار است ، زیرا پردازش رایانه ای با انرژی زیاد را از الگوریتم اجماع جدا می کند. این همچنین بدان معنی است که برای تأمین امنیت بلاکچین به قدرت محاسباتی زیادی احتیاج ندارید.

مقیاس اتریوم ۲٫۰ چگونه بهتر از اتریوم ۱٫۰ خواهد بود؟

یکی از دلایل اصلی ارتقا به اتریوم ۲٫۰ مقیاس پذیری است. با اتریوم ۱٫۰، شبکه فقط می تواند حدود ۳۰ تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. این باعث تاخیر و ازدحام می شود. اتریوم ۲٫۰ ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را می دهد. این افزایش از طریق اجرای زنجیرهای خرد شده حاصل خواهد شد.
آیا می دانید؟
تنظیمات فعلی اتریوم دارای زنجیره بلوکی متشکل از یک زنجیره واحد با بلوک های متوالی است. این امن است ، اما بسیار کند است و کارآمد نیست. با معرفی زنجیره های خرد ، این زنجیره بلوکی تقسیم شده و به جای معاملات متوالی، امکان کنترل معاملات را در زنجیره های موازی فراهم می کند. این سرعت شبکه را افزایش می دهد و می تواند به راحتی مقیاس بندی شود.

امنیت اتریوم ۲٫۰ چگونه خواهد بود؟

اتریوم ۲ از نظر امنیتی یک پله بالاتر از نسخه قبلی شبکه است. بیشتر شبکه های اثبات سهام دارای یک سری اعتبار سنج محدود هستند که باعث ایجاد یک سیستم متمرکزتر و کاهش امنیت شبکه می شوند. اتریوم ۲ حداقل به ۱۶۳۸۴ اعتبار سنج نیاز دارد و این مسئله باعث می شود بسیار غیرمتمرکز تر و روان تر از سایر رقبا باشد. البته طبق گفته Lior Yaffe ، بنیانگذار Jelurida و توسعه دهنده اصلی بلاک چین های Ardor و Nxt ، نرخ مشارکت شبکه یک ضعف اساسی دارد. ممیزی های امنیتی کدهای نسخه جدید شبکه توسط شرکتهایی مانند شرکت امنیتی Least Authority انجام می شود. توسعه دهندگان اتریوم در حال ایجاد یک تیم امنیتی اختصاصی برای اتریوم ۲ هستند و قرار است این تیم بر روی مشکلات امنیتی سایبری در ارزهای دیجیتال تحقیقات فراوانی انجام دهد. جاستین دریک ، محقق اتریوم ۲ در توییتر نوشت که این تحقیق شامل: فازینگ، بانتی هانتینگ ، وظیفه پیجر مدل سازی رمزنگاری شده اقتصادی و تجزیه و تحلیل رمزنگاری شده خواهد بود.

به روزرسانی اتریوم ۲٫۰ چگونه انجام می شود؟

پس راه اندازی testnet ، Topaz ، Medalla ، Spadina و Zinken ، راه اندازی کامل اتریوم ۲٫۰ در سه مرحله انجام می شود: فازهای ۰ ، ۱ و ۲ (توسعه دهندگان دوست دارند از صفر حساب کنند). فاز ۰ برای تاریخ راه اندازی سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است و مراحل دیگر آن در سالهای بعدی ارائه می شود.
مرحله ۰ شامل اجرای Beacon Chain است. این رجیستری اعتبار سنج ها را ذخیره و مدیریت می کند و همچنین مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) را برای اتریوم ۲٫۰ به کار می گیرد. زنجیره اصلی اثبات کار اتریوم در کنار این کار خواهد کرد، بنابراین هیچ وقفه ای در تداوم داده وجود ندارد.
فاز ۱ ، که در سال ۲۰۲۱ به اتمام می رسد، شاهد ادغام اثبات زنجیرهای خرد شده سهام است. انتظار می رود این شبکه با ۶۴ زنجیره خرد (که توان عملیاتی ۶۴ برابر بیشتر از اتریوم ۱٫۰ را فراهم می کند) راه اندازی شود، اگرچه در زمان راه اندازی، آنها از حساب ها یا قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کنند.
فاز ۱٫۵ ، یک به روزرسانی موقت که در سال ۲۰۲۱ انجام می شود ، شبکه اصلی اتریوم را به طور رسمی تبدیل به یک زنجیره خرد می کند و به اثبات سهام منتقل می شود.
در فاز ۲ ، که برای راه اندازی در سال ۲۰۲۱/۲۲ در نظر گرفته شده، مشاهده می شود که زنجیره خرد کاملاً کاربردی و سازگار با قراردادهای هوشمند هستند. همچنین شامل افزودن حسابهای Ether و امکان انتقال و برداشت، اجرای نقل و انتقالات متقابل و تماس های قراردادی است. این فاز برای برنامه های مقیاس پذیر که بر اساس اتریوم ۲٫۰ ساخته شده اند ، محیطی اجرایی ایجاد می کند.
سپتامبر ۲۰۲۰ خبرها حاکی از این بود که شبکه آزمایشی اسپادینا هنگام راه اندازی با مشکل روبرو شده است، این امر باعث شد تا شبکه مجبور به حداقل یک “تمرین نهایی” قبل از راه اندازی شود. Spadina یک شبکه آزمایشی کوتاه مدت است که برای آزمایش پیدایش یا ایجاد اولین بلوک در اتریوم ۲٫۰ طراحی شده است. این از آزمایش بزرگتر Medalla متمایز است. مسائل مربوط به آزمایش Spadina شامل مشارکت کم، همراه با “سردرگمی” و “سپرده های نامعتبر” بود.
در اکتبر ۲۰۲۰، بن ادینگتون ، توسعه دهنده اتریوم ۲، اشاره کرد که آزمایشگاه Medalla “از مشارکت بسیار کم رنج می برد.” وی افزود که “مردم کمی از شبکه های آزمایشی خسته شده اند” و “زمان حرکت است.”

چه زمانی اتریوم ۲٫۰ منتشر می شود؟

طبق یک وبلاگ از بنیاد اتریوم، اتریوم ۲٫۰ قرار است در تاریخ ۱ دسامبر راه اندازی شود. گرچه این پرتاب مشروط به رعایت برخی معیارها است. لازم است که ۱۶۳۸۴ گره و اعتبارسنج در ۲۴ نوامبر در شبکه وجود داشته باشد تا هر کدام ۳۲ اتر را واریز کنند: در مجموع ۵۲۴,۲۸۸ واحد رمز ارز اتر.
به عنوان بخشی از مقدمات راه اندازی، در نوامبر سال ۲۰۲۰ ، بنیاد اتریوم نسخه ۱٫۰ را برای اتریوم ۲٫۰ ، از جمله Launch Pad ، منتشر کرد که در آن کاربران می توانند برای اعتبار سنجی اتریوم ۲٫۰ ثبت نام کنند. همچنین قرارداد اصلی سپرده گذاری ETH2 را منتشر کرده است – آخرین “حلقه گمشده” که امکان ارسال ETH بین هر دو تکرار بلاکچین را فراهم می کند.
تا ۱۰ نوامبر ، ۵۰،۰۰۰ اتر واریز شده است. در زمان تهیه این مطلب ، بیش از ۱۲۰،۰۰۰ اتر در قرارداد سپرده گذاری ETH2 واریز شده – یعنی ۲۲٫۹٪ از چیزی برای راه اندازی اتریوم ۲٫۰ مورد نیاز است.
با این حال، سرعت واریز کندتر از حد انتظار بوده است. با توجه به گفته لیتو کوئن، بنیانگذار CryptoTesters، تنها گزینه ابتدایی وجود یک گره اتریوم ۲٫۰ است، چشم اندازی که کاربران عادی “ترسناک” می دانند.
نظرسنجی توییتر که در اوایل ماه نوامبر انجام شد ، نشان داد که نیمی از نظرسنجی ها قصد ندارند ۳۲ اتر را تا مهلت ۲۴ نوامبر واریز کنند، فقط ۲۱٫۳ درصد اظهار داشتند که یا ۳۲ اتر را واریز کرده اند یا قصد داشتند واریز کنند.
تا حدی ، این بدان دلیل است که واریز ۳۲ اتر امری سنگین است. در زمان تهیه این مطلب، با افزایش قیمت اتریوم در زمان انتشار قرارداد اتریوم ۲٫۰ و رسیدن به ۵۰۰ دلار، این مبلغ به بیش از ۱۶،۴۰۰ دلار می رسد، این تعداد قابل‌توجه اتر باید حداقل برای یک بازه دو ساله در شبکه قفل شود. گرچه این مسئله برای نهنگهای اتریوم مسئله ای نیست (‌بنیان‌گذار اتریوم، به‌منظور آماده‌سازی برای سهام‌گذاری، حدود ۳,۲۰۰ اتر، با ارزشی معادل با حدوداً ۱.۵ میلیون دلار، به قرارداد نوپای سپرده‌ در این پلتفرم ارسال کرده است.) ، سهامداران کوچک تر به طور از شرکت در این زمینه مستثنی هستند.
آینده اتریوم

۲٫۰

ویتالیک بوترین ، بنیانگذار اتریوم ، مسیر برنامه ریزی شده پنج تا ده سال آینده برای اتریوم ۲ را در وبلاگ شخصی اش نمایش داده است.
“به طور کلی، در طول ۲ سال گذشته تغییر جدی از تحقیقات “BLUE SKY” صورت گرفته است و سعی بر این بوده تا آنچه که ممکن است، درک شود، تحقیق و توسعه لازم صورت گرفته است، برای بهینه سازی امور اساسی که می دانیم قابل اجرا هستند تلاش صورت گرفته و آنها پیاده سازی شده اند.” او می گوید که بعد حتی پس از راه اندازی رسمی این شبکه در یکی دو سال اول دچار مشکلاتی خواهد بو
در ژوئن ۲۰۲۰ ، بوترین خاطرنشان کرد که اتریوم ۲٫۰ قبل از اجرای زنجیره های خرد باید حداقل به دو سال به روش های مقیاس بندی مانند ZK-rollups اعتماد کند.

چگونه اتریوم ۲٫۰ می تواند قیمت اتریوم را تحت تأثیر قرار دهد؟

برای برخی، راه اندازی اتریوم ۲٫۰ دقیقاً همان چیزی است که رمزارز به آن نیاز دارد.
جیمی آنسون ، بنیانگذار Nifty Orchard و رئیس شعبه لندن شرکت اتریوم در این باره می گوید: “هنگامی که نسخه جدید اتریوم به طور کامل عرضه شود قطعا با افزایش قیمت مواجه خواهیم بود.” “قیمت اتریوم بعد از عرضه رسمی شبکه جهش شدیدی پیدا می کند.
هر چه مقیاس پذیری یک شبکه بیشتر باشد، استفاده از آن هم بیشتر می شود چرا چون پاسخگوی تقاضای بیشتری است و تراکنش ها را بسیار سریع تر پردازش می کند. که حداقل در تئوری باید قیمت اتریوم را به ارتفاعات جدید برساند.
“در زمان همکاری اتریوم ۲٫۰ و رول آپ، ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه انجام خواهد شد. این به معنای یک تجربه کاملاً یکپارچه برای میلیارد نفر بعدی است. ”
مت کاتلر ، مدیرعامل شرکت بلاک‌نیتیو(Blocknative) که در حوزه‌ی ایجاد زیر ساخت‌های بلاکچینی فعالیت دارد به همان اندازه خوشبین است، به خصوص که ممکن است با راه اندازی اتریوم ۲٫۰ هزینه های گس کاهش یابد. “مشتریان ما کاهش کارمزد معاملات و افزایش توان شبکه را به عنوان زمینه های بزرگ فرصت پیش رو در نظر می گیرند”
علاوه بر این، اکوسیستم با توجه به نقاط عطف مهم، حرکت توسعه دهنده اتریوم را تقویت می کند. “این امر یک تأثیر صعودی طولانی مدت بر قیمت اتر خواهد داشت – با وجود نوسانات کوتاه مدت، که بخش لاینفک رمزارزها است.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *