با عرض خوش آمد، برای خرید پکیج آموزشی، ابتدا در سایت ثبت نام نموده سپس اقدام به خرید نمایید. برای خرید دوره به بخش "دوره های آموزشی" مراجعه نمایید.
0

اتریوم چیست؟

حالت شب

اگرچه نامش معمولاً با بیت‌کوین همراه است، اما فناوری بلاکچین کاربردهای بسیاری دیگری دارند که فراتر از ارزهای دیجیتال است. در واقع بیت‌کوین تنها یکی از چند صد کاربردی است که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. تا همین دیروز، ایجاد برنامه‌های کاربردی بلاکچین، به دانش و تجربه قبلی در زمینه کدنویسی، رمزنگاری و ریاضیات و همچنین زمان و منابع قابل توجه نیاز داشت. اما اکنون اتریوم با تهیه ابزارهایی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز، این امکان را فراهم می‌کند؛ سریعتر از همیشه با قابلیت‌هایی که تخیل به حساب می‌آمد.

ساده‌تر، اتریوم یک بستر نرم افزاری باز مبتنی بر فناوری بلاکچین است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را ایجاد و استقرار دهند.

آیا اتریوم شبیه بیت‌کوین است؟

به نوعی اما نه واقعا. مانند بیت‌کوین، اتریوم یک شبکه بلاک چین عمومی‌است. اگرچه تفاوت‌های فنی مهمی‌بین این دو وجود دارد. مهمترین تمایز این است که بیت‌کوین و اتریوم اهداف و توانایی‌های متفاوتی دارند. بیت‌کوین سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر را ارائه می‌دهد که امکان پرداخت آنلاین را فراهم می‌کند. اتریوم بر روی اجرای کد برای هر برنامه غیرمتمرکز کار می‌کند. اتر، رمزارزی است که در بلاک چین اتریوم مستقر شده است. اتر، یک ارز مانند بیت‌کوین است اما توسط افراد دیگر در اینترنت برای پرداخت هزینه اجرای کد نیز استفاده می‌شود.

چه نوع کدی خرید و فروش می‌شود؟ «قرارداد هوشمند» عبارتی است که برای توصیف یک برنامه اتریوم استفاده می‌شود و می‌تواند تبادل پول، محتوا، دارایی، سهام یا هر چیز با ارزش را تسهیل کند. کاربران اتر را برای تعامل با این برنامه‌های رایانه ای خودکار می‌فرستند و سفارش خود را دقیقاً به صورت کداجرایی، بدون اینکه احتمال سانسور، کلاهبرداری یا تداخل زمان خرابی وجود داشته باشد، تحویل می‌‌گیرند.

اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا در قراردادهای هوشمند خود هرگونه عملیات تعاملی را که می‌خواهند ایجاد کنند. بدان معنی که توسعه دهندگان می‌توانند هزاران برنامه مختلف بسازند که فراتر از هر چیزی باشد که قبلاً در زنجیره بلوکی ساخته شده است.

به عنوان مثال، MLB، «کریپتو بیس بال» را منتشر کرده است که یک فروشگاه آنلاین قابل جمع آوری ساخته شده بر روی بلاکچین اتریوم است. کاربران می‌توانند با استفاده از اتر کالاهای جمع آوری منحصر به فرد را خریداری و بفروشند و همچنین بر اساس عملکرد در دنیای واقعی خود پاداش کسب کنند. اتر بر این اساس ساخته شده که همانند دنیای واقعی، قابلیت مالکیت را داشته باشد.

به جای ایجاد یک بلاکچین کاملاً اصلی برای هر برنامه جدید، اتریوم امکان توسعه هزاران برنامه مختلف را در یک سیستم عامل بلاکچین فراهم می‌کند. بدین ترتیب، بیت‌کوین برنامه‌ای است که به صورت غیرمتمرکز پول مبادله می‌کند و این شگفت انگیز است. از طرف دیگر اتریوم فقط یک برنامه نیست بلکه بیشتر شبیه یک فروشگاه برنامه (اپ استور) است. اتریوم یک پلتفرم محاسباتی است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد هر برنامه ای را که می‌خواهند در یک پلتفرم غیرمتمرکز ایجاد کنند. با این کار اتریوم بسیاری از موانع ورود در ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز زنجیره بلوک را برطرف کرده است. در حالی که هنوز روزهای ابتدایی است، به نظر می‌رسد اتریوم یک پلت فرم واقعی تحول آفرین است. با بسیاری از جالب‌ترین برنامه‌های‌کاربردی که هنوز توسعه نیافته‌اند، ما فقط می‌توانیم در مورد امکاناتی که انتظار می‌رود تعجب کنیم!

دارایی رمز نگاری شده پروژه اتریوم ، اتر است و در رتبه دوم سایت کوین مارکن کپ هست. اتر جز محبوب ترین رمزهایی است که روی اون سرمایه گذاری شده و ازش به عنوان ابرکامپیوتر غیر متمرکز جهانی نام برده میشه.

خالق اتریوم ویتالیک بوترین است و این جوان موفق با تشکیل یک تیم برنامه نویس موفق شد پروژه اتریوم را راه اندازی کند و انقلاب بزرگی دردنیای ارزهای دیجیتال به پا کند.

تا الان پروژه های زیادی روی پلتفرم اتریوم ساخته شده اند و یکی از معروف ترین آنها ترون بود که الان بلاچین مخصوص خود را دارد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *